Egzotyczne kwiaty w perfumach

Egzotyczne kwiaty w perfumach

W branży perfumeryjnej działają setki firm. Bardziej lub mniej luksusowych, istniejących kilkaset lub tylko kilka lat. Każda z nich zatrudnia perfumiarzy, którzy wykorzystując swój talent, starają się przyciągnąć uwagę klienta swoimi kompozycjami.

 

W tym celu często opierają się w swojej pracy na bardzo oryginalnych czy egzotycznych składnikach. Kwiaty są chyba najczęściej wykorzystywanym składnikiem kompozycji zapachowych. Wiele z nich jest naprawdę egzotycznych i mało znanych.

 

Hibiskus – nazywany inaczej różą chińską, pochodzi z Chin i Tajwanu. W Polsce również bywa czasem hodowany, choć nie zawsze z pozytywnym skutkiem, ponieważ wymaga specjalnych warunków i wysokich temperatur. Jego największą ozdobą są okazałe kwiaty (przypominające malwy lub róże) w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym, dzięki czemu hibiskus jest zdecydowanym faworytem w przydomowych ogrodach.

 

Perfumy z nutą hibiskusa

W jakich kompozycjach możemy odnaleźć kwiat hibiskusa?

Hibiscus Tea Demeter Fragrance, Caribbean Paradise Avon (2014), Lacoste pour Femme (2003), Omnia Coral Bvlgari (2012), Glamour Moschino (2008), Reb’l Fleur Rihanna (2010).

 

Orchidea – wyjątkowy ozdobny kwiat z rodziny storczykowatych. Posiada nie tylko piękny wygląd, ale i wyjątkowy aromat. Jest to kwiat wymagający, ale też wyjątkowo doceniany przez perfumiarzy.

 

Perfumy z nutą orchidei

W jakich perfumach odnajdziemy kwiat orchidei?

City Rush Glamour Avon (2013), Moonflower Orchid Durance en Provence (2012), Moonlight Dream Victoria’s Secret (2012), Euphoria Calvin Klein (2005), Flowerbomb Victor & Rolf (2005).

 

Sterlicja – należy do rodziny sterlicjowatych i pochodzi z Afryki południowej. Posiada wyjątkowe, pomarańczowo-niebieskie kwiaty o nietypowym wyglądzie. Niektóre odmiany sterlicji (sterlitzia reginae) nazywane są rajskimi ptakami.

 

Perfumy z nutą strelicji

Gdzie znajdziemy aromat strelicji?

Today Avon (2004), In Bloom Avon (2006), Magnetic Victoria’s Secret (2016), Crane Flower Voluspa (2009), Bahia Paradise Oriflame (2007).

 

Wisteria (glicynia) to pnącze żyjące nawet sto kilkadziesiąt lat. Spotykana jest w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei, jak również w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych. Zapach kwiatów wisterii jest bardzo intensywny, nieco zbliżony do zapachu kwiatów jaśminu.

 

Perfumy z nutą wisterii

W jakich kompozycjach znajdziemy zapach wisterii?

Wisteria Demeter Fragrance, Eclat d’Arpege Lanvin (2002), Glicine Acca Kappa (2004), Daisy Dream Marc Jacobs (2014), Paradiso Assoluto Roberto Cavalli (2016), Ostara Penhaligon’s (2015).

 

Ylang-ylang (Jagodlin wonny) – gatunek rośliny z rodziny flaszowcowatych. Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Azji oraz w północno-wschodniej Australii. Z jej kwiatów produkuje się olejek eteryczny wykorzystywany nie tylko w perfumiarstwie, ale również w aromaterapii. W niektórych rejonach uznawany jest za afrodyzjak. Olejek ylang-ylang ma intensywny, bardzo słodki, balsamiczny, kwiatowy aromat.

 

Perfumy z nutą ylang-ylang

W jakich perfumach wykorzystano olejek ylang-ylang?

Ylang Austral Givenchy (2014), Zahira Bvlgari (2015), Coco Mademoiselle Chanel (2001), Vanilia L’Artisan Parfumeur (1978), Velvet Love Dolce&Gabbana (2011), Dune Christian Dior (1991).

 

 

Zapachy kwiatów w kompozycjach zapachowych mogą być słodkie albo świeże, chłodne albo ciepłe. Perfumiarze wykorzystują ich nuty nie tylko w zapachach czysto kwiatowych, ale również w innych grupach olfaktorycznych, takich jak orientalne czy owocowe.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Znasz te nuty perfum? Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Branża perfumeryjna od kilkudziesięciu lat intensywnie się rozwija. Dziesiątki perfumiarzy starają się zdobyć dla swoich kompozycji jak największe grono odbiorców, wykorzystując do pracy dziesiątki bardzo specyficznych składników. Nuty wykorzystywane przy…

Więcej
Perfumy na jesień dla mężczyzny Idealne perfumy na jesień dla mężczyzn

Idealne perfumy na jesień dla mężczyzn

Chłód jesieni niesie za sobą zmianę garderoby, kosmetyków, a często również stosowanych na co dzień perfum. Niskie temperatury, wiatr czy deszcz sprawiają, że częściej sięgamy po zapachy, które nas rozgrzeją…

Więcej

2 komentarze na temat “Egzotyczne kwiaty w perfumach

  1. Ja osobiście zapachy ylang-ylang nie cierpię i wyczuwam go z dość dużej odległości. Pozostałe zapachy są dla mnie jak najbardziej na tak !


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.