Wprowadzenie kosmetyku do sprzedaży w Unii Europejskiej wymaga mnóstwa wcześniejszej pracy i opracowania niezbędnej dokumentacji, zanim kosmetyk trafi do sprzedaży oraz w ręce konsumentów. Kim jest specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej i czym się zajmuje? Specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej Monika Blezień-Ruszaj nagrodzona w Plebiscycie Diamenty Beauty 2024!
Spis treści
Obowiązki producentów i importerów kosmetyków
Producenci kosmetyków muszą przestrzega różnorodnych obowiązków związanych ze stosowaniem składników, bezpieczeństwem podczas produkcji kosmetyków, odpowiednim oznakowaniem kosmetyków, przestrzeganiem higienicznych warunków produkcji i dystrybucji, a także prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji. A podstawowym aktem, który reguluje aspekty związane ze wprowadzeniem kosmetyków do obrotu na terenie Unii Europejskiej, jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych.
Dossier kosmetyków
Dossier kosmetyku to komplet dokumentów związanych z danym kosmetykiem. Zawiera on raport bezpieczeństwa przygotowany przez Safety Assessora, który musi być przygotowany dla każdego kosmetyku oraz podlega kontroli organów nadzoru. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków wymaga wykonania wielu skomplikowanych czynności. Dokument ten składa się z dwóch części. Pierwsza polega na zgromadzeniu danych potwierdzających bezpieczeństwo kosmetyków. Druga zaś jest faktyczną oceną bezpieczeństwa produktu.
Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego
Najważniejsze etapy, z których składa się raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, to:
- ocena zgodności składu INCI kosmetyków z prawem,
- ocena toksykologiczna składników kosmetycznych,
- ocena narażenia na kosmetyk (bezpieczna dzienna dawka każdej substancji zawartej w kosmetyku),
- ocena ryzyka dla składników kosmetyku,
- ocena wyników wszystkich badań gotowego produktu kosmetycznego,
- ocena ewentualnego niepożądanego działania,
- przygotowanie raportu bezpieczeństwa.
Obowiązkiem osoby wprowadzającej kosmetyki do obrotu jest przechowywanie dokumentacji kosmetyku przez 10 lat od momentu wprowadzenia do obrotu ostatniej partii danego produktu.
Kim jest specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej?
Dobry specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej jest poszukiwany nie tylko przez firmy kosmetyczne, ale także przez importerów i dystrybutorów kosmetyków, czyli przez firmy wprowadzające kosmetyki do sprzedaży. Powinien wykazać się znajomością aktualnie obowiązującego prawa w zakresie produktów kosmetycznych takich jak Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 dotyczące produktów kosmetycznych oraz Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych.
Zadania specjalisty ds. dokumentacji kosmetycznej
Specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej to osoba, która zajmuje się:
- Monitorowaniem i wdrażaniem zmian w przepisach prawnych dotyczących branży kosmetycznej i wewnętrznych procedur organizacyjnych.
- Oceną bezpieczeństwa produktów kosmetycznych w oparciu o obowiązujący stan prawny (ocena formulacji kosmetyków, analiza profilu fizykochemicznego, toksykologicznego produktu kosmetycznego oraz składników).
- Opracowywaniem i nadzorowaniem dokumentacji związanej z testowaniem kosmetyków
- Zarządzaniem i kontrolą dokumentacji dotyczącej surowców kosmetycznych i opakowań kosmetyków.
- Ścisłą współpracą z Safety Assessorem oraz przekazywaniem danych niezbędnych do przygotowania raportu bezpieczeństwa wyrobu kosmetycznego.
- Prowadzeniem i uzupełnianiem dokumentacji surowców.
- Tworzeniem dokumentacji produktu kosmetycznego (PIF).
- Nadzorem nad zmianami i uaktualnianiem dokumentacji.
- Weryfikacją kompletności dokumentacji przekazywanej przez kontrahentów.
- Gromadzeniem kart charakterystyki, dokumentacji dla surowców, opakowań.
- Weryfikacją zgodności produktów kosmetycznych według norm i rozporządzeń.
- Zgłaszaniem wyrobów kosmetycznych w europejskim systemie CPNP oraz innych np. brytyjskim SCPN.
- Współpracą z laboratoriami (zlecaniem badań produktów kosmetycznych, przygotowywaniem i wysyłką produktów do badań).
- Monitorowaniem regulacji oraz zmian w prawie dotyczącym przemysłu kosmetycznego i chemicznego.
Usługi dla branży beauty: BeautyEko Monika Blezień–Ruszaj
Firma BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj świadczy usługi związane z przygotowywaniem przedsiębiorstw do wdrożenia normy PN- EN ISO 22716 (GMP) cała księga – dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne procedury w zakresie dezynfekcji, sterylizacji, zasobów ludzkich, jak i odpadów, które powstają w przedsiębiorstwie. Na usługę składa się również przedstawienie procesów technologii wywarzanych kosmetyków, pomoc przy tworzeniu i nadzorowaniu dokumentów, jakimi są certyfikaty jakości surowców, produktów, opakowań czy też karty charakterystyki dla surowców. Dodatkowym atutem usługi jest możliwość konsultacji i wyjaśnienia wątpliwości związanej z wprowadzanych produktem bądź dokumentacją.
Dzięki usłudze firmy BeautyEko firmy z branży beauty mogą mieć zapewnioną obsługę i działać odpowiedzialnie w biznesie i na rynku e-commerce. Rozszerzona usługa dla firm kosmetycznych to doradztwo środowiskowe w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, jak i wpis, a następnie zarządzanie kontem w systemie BDO w zakresie wprowadzaniach produktów w opakowaniach, jak i w zakresie wytwarzanych podczas produkcji, konfekcjonowania i sprzedaży odpadów.
Monika Blezień–Ruszaj nagrodzona Diamentem Beauty 2024
Usługi dla firm z branży kosmetycznej oferowane przez firmę BeautyEko Monika Blezień–Ruszaj są zgodne z najwyższymi standardami i wykonywane profesjonalnie. Współpraca z tą specjalistką ds. dokumentacji kosmetycznej sprawia, że firmy zyskują gwarancję, że ich usługi są dostosowane do wymagań i celów stawianych przedsiębiorcom w zakresie produkcji i sprzedaży kosmetyków, ich bezpieczeństwa czy zrównoważonego rozwoju. Wszystko to sprawia, że z radością i życzeniami dalszych sukcesów wręczam firmie BeautyEko Monika Blezień–Ruszaj statuetkę w Plebiscycie Diamenty Beauty 2024.