Wchodząc do drogerii kosmetycznej, widzimy mnóstwo preparatów do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała, kosmetyki do makijażu i perfumy. Nie zdajemy sobie sprawy, jaka jest droga od ich wytworzenia do sprzedaży. XIII Plebiscyt Diamenty Beauty 2023 był dla nas wyjątkową skarbnicą kosmetyków, usług i ekspertów z branży beauty. Naszą uwagę zwróciła firma BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj, która zdejmuje z barków producentów, dystrybutorów i importerów kosmetyków ciężar przygotowywania dokumentacji związanej z produkcją, sprzedażą, opakowaniami oraz obowiązkami w zakresie etykietowania. Dba o bezpieczeństwo, skład i dokumentację kosmetyków. Sprawdź, dlaczego nagrodziliśmy ją Diamentem Beauty 2023!
Spis treści
Jak legalnie sprzedawać kosmetyki?
Trzymając w ręku szampon do włosów czy peeling do ciała nie mamy zielonego pojęcia o tym, jak wiele formalności i czynności musiał wykonać producent czy dystrybutor kosmetyków przed wprowadzeniem ich do sprzedaży. Istnieje szereg przepisów i regulacji prawnych z tym związanych, których należy przestrzegać. Wszystkie kosmetyki sprzedawane w Unii Europejskiej muszą zostać zarejestrowane w bazie CPNP (Cosmetics Products Notification Portal), a podstawowa dokumentacja kosmetyku zawiera:
- opis produktu kosmetycznego
- raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego
- opis metod produkcji i zapewnienie o produkcji zgodnej z GMP
- dowody deklarowanego działania
- dane dotyczące testowania kosmetyków na zwierzętach.
A to nie koniec obowiązków dla producentów kosmetyków, salonów kosmetycznych i firm działających w branży beauty. Kolejnym jest rejestracja w bazie danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami zwanej BDO. Wiele firm z sektora kosmetycznego jest zobowiązanych do opracowania procedur związanych z gospodarką odpadami niebezpiecznymi, które powstają w zakładach produkcji kosmetyków, laboratoriach badających gotowe kosmetyki albo są związane z codzienną pracą gabinetów urodowych.
BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj przygotowuje dokumentację dla firm kosmetycznych
Firma BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj zajmuje się dokumentacją związaną z przygotowaniem przedsiębiorstwa do wdrożenia normy PN-EN ISO 22716 (GMP). Cała księga (dokumentacja) zawiera wszystkie niezbędne procedury w zakresie dezynfekcji, sterylizacji, zasobów ludzkich, jak i odpadów, które powstają w przedsiębiorstwach z branży beauty i nie tylko. Firma BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj zajmuje się także przedstawianiem procesów technologicznych wytwarzanych kosmetyków, pomocą w przygotowywaniu i nadzorowaniu dokumentów, jakimi są certyfikaty jakości surowców, produktów opakowań czy też karty charakterystyki dla surowców. Ekspertka wyjaśnia wątpliwości związane z wprowadzanymi produktami czy dokumentacją. Zapewnia obsługę firmom z branży kosmetycznej, a dzięki temu mogą one działać odpowiedzialnie w biznesie i na rynku e-commerce. Usługi dostosowane są do zabezpieczenia wymagań i celów stawianych przedsiębiorcom w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Firmy z branży beauty chętnie korzystają także z doradztwa środowiskowego w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza oraz usługi wpisu i zarządzania kontem w systemie BDO w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach, jak i w zakresie odpadów wytwarzanych podczas produkcji, konfekcjonowania i sprzedaży kosmetyków.
Profesjonalne przygotowanie dokumentacji dla branży beauty
Monika Blezień-Ruszaj z firmy BeautyEko z wykształcenia jest biotechnologiem. Zdobyła kwalifikacje i ma ogromne doświadczenie w nadzorze i sporządzaniu kart charakterystyki, a zajmuje się tym od 2004 roku. Śledzi nowinki z branży i cyklicznie bierze udział w szkoleniach potwierdzonych certyfikatami z zakresu:
- ochrony środowiska, odpadów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- BDO – bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami
- rozporządzenia REACH i CLP, oznakowania i kwalifikacje
- ustawy o substancjach i ich mieszaninach
- zarządzania opakowaniami w przedsiębiorstwie
- wprowadzania produktów kosmetycznych na rynek
Firma BeautyEko swoje usługi kieruje do różnorodnych firm z branż beauty. Nie tylko producentów i dystrybutorów kosmetyków, ale także salonów kosmetycznych, gabinetów tatuażu, importerów kosmetyków zlecających produkcję, jak i firm, które wprowadzają własne kosmetyki do sprzedaży.
Monika Blezień-Ruszaj z BeautyEko zajmuje się:
- Sprawdzaniem certyfikatów surowców kosmetycznych
- Tłumaczeniem i przygotowywaniem kart charakterystyki dla surowców kosmetycznych
- Przygotowywaniem etykiet zgodnych z prawem polskim
- Doradztwem oraz wykonaniem księgi zgodnej z GMP,
- Pomocą przy napisaniu i wdrożeniu procedur związanych z technologią, produkcją, dezynfekcją, zasadami BHP i sterylizacją
- Pomocą w nawiązaniu współpracy z Safety Assesorem
- Wykonywaniem sprawozdawczości środowiskowej związanej z wprowadzeniem gazów i pyłów do powietrza dla podmiotów posiadających samochody na własność bądź w leasingu, klimatyzację bądź opalające w zimie lokale gazem/ węglem, peletem.
- Rejestracją, aktualizacjami i uzupełnianiem wniosków w BDO – Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarce odpadami. Poprowadzi ewidencję w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach na rynek, jak i wytwarzanych odpadów oraz wykona sprawozdawczość roczną narzuconą aktami prawnymi w zakresie opakowań i odpadów.
BeautyEko Monika Blezień-Ruszaj nagrodzona Diamentem Beauty 2023
Firmy z branży kosmetycznej bardzo często potrzebują pomocy różnych ekspertów podczas swojej codziennej pracy. Niewątpliwie Monika Blezień-Ruszaj z BeautyEko stanowi wyjątkowe wsparcie i zdejmuje ciężar z barków producentów, dystrybutorów i importerów kosmetyków oraz właścicieli salonów urodowych. Dzięki współpracy z nią firmy z sektora kosmetycznego mogą zająć się istotnymi sprawami w swoim biznesie. Monika Blezień-Ruszaj z pasją, zaangażowaniem i wnikliwością wykonuje swoją codzienną pracę, a to sprawia, że coraz więcej firm korzysta z jej usług. Z nieskrywaną radością i życzeniami kolejnych sukcesów wręczam Monice Blezień-Ruszaj z BeautyEko piękną statuetkę potwierdzającą zdobycie tytułu Diamenty Beauty 2023.