Degustacja kawy, czyli kilka słów o zasadach profesjonalnego Cuppingu

Degustacja kawy, czyli kilka słów o zasadach profesjonalnego Cuppingu

Pomiędzy piciem kawy, a jej degustacją leży mnóstwo zasad, które pozwalają na kompleksową ocenę jakości ziaren oraz metody parzenia. Konkurencja na rynku jest ogromna i choć większość specjalistów zgadza się, że to Blue Mountain i Kopi Luwak zajmują pierwsze miejsca pośród innych rodzajów eksportowanych gatunków, to wiele plantacji aspiruje również do bycia najlepszymi, najbardziej dopracowanymi i posiadającymi najbardziej zbilansowany smak oraz aromat.

 

By odkryć wszystkie niuanse, jakie jest w stanie zapewnić ziarnom kawy odpowiednia obróbka, suszenie i inne etapy ich przygotowania, warto poznać zatem zasady Cuppingu. To dzięki nim powstaje ranking producentów, a także budowane jest indywidualne zdanie wielu entuzjastów tego aromatycznego napoju, gdyż dla każdego z nich idealna kawa zbudowana jest z tych samych nut (i kilku dodatkowych), ale użytych w różnej konfiguracji intensywności.

 

Najważniejsze podczas Cuppingu są…

Degustacja kawy lub po prostu Cupping opiera się na wielu elementach, na które należy zwrócić uwagę podczas porównywania jej rodzajów. Wszystko zaczyna się od… ziarna. Osoba, która bierze udział w takiej degustacji, powinna więc zacząć od oceny jego wyglądu i wykrycia ewentualnych defektów, które mogą mieć wpływ na jakość napoju po ich zmieleniu. Kolejnym etapem jest już samo próbowanie – zarówno jeśli chodzi o smak, jak i aromat. W ramach ciekawostki można by tu podać, iż zapach kawy jest odświeżający dla naszego powonienia, dlatego wiele osób kupując perfumy, co 3 flakonik dostarcza go sobie, by podjąć jak najlepszą decyzję lub móc trafnie ocenić kolejne próbki. Aromat kawy ocenia się niezwłocznie po zmieleniu oraz po zalaniu wodą. Następnie następuje ocena smaku – goryczy, słodkości, kwaskowatości oraz dodatkowych nut (wystawia się ją w postaci podwójnej oceny liczbowo-słownej).

 

Przygotowanie do Cuppingu

Przebieg degustacji kawy rządzi się kilkoma regułami, których należy przestrzegać, aby mieć pewność, że ocena będzie sprawiedliwa oraz każda kawa otrzymała równe szanse na zaprezentowanie swoich walorów. W tym wypadku należy więc:

  • przygotować odpowiednią ilość filiżanek tej samej wielkości,
  • dokładnie odmierzyć ilość każdej kawy, która będzie brała udział w degustacji,
  • precyzyjnie określić i przestrzegać jednego czasu parzenia.

 

Gdy kawa otrzyma te wszystkie niuanse, osoba biorąca udział w Cuppingu zbiera z wierzchu piankę i próbuje jej, głośno przy tym siorbiąc odrobinę płynu z łyżeczki.

 

 

Czy Cupping to domena profesjonalistów?

Choć by wypracować sobie tak czułe podniebienie, jak profesjonalny degustator kawy, potrzeba wielu lat praktyki, doświadczenia oraz wiedzy, tak Cupping w żaden sposób nie zamyka się na dobrą zabawę i zdecydowanie może być sposobem na spędzenie czasu z podzielającymi nasze uwielbienie znajomymi. To przede wszystkim okazja do spróbowania wielu różnych rodzajów kawy, a nawet poznania swoich preferencji, które zaburzać może picie wciąż jednego i tego samego gatunku, który nagle okaże się jedynie poprawny lub wręcz niewart naszej dalszej uwagi. Najlepsze jest w tym jednak to, że kolejne kawiarnie dołączają do grona tych, które organizują takie degustacje dla swoich klientów – nie ma chyba lepszego sposobu, by poznać smak kaw z całego świata!

 

Za inspirację do napisania tego artykułu dziękujemy zespołowi prowadzącemu sklep internetowy ŚwieżoPalona.pl

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

Rozstępy, czyli nieestetyczne białe linie na skórze, to częsty problem wielu kobiet i mężczyzn. Najczęściej słyszy się o rozstępach na brzuchu, które powstają w okresie ciąży, jednakże dolegliwość ta dotyczy…

Więcej
Ranking polskich marek kosmetycznych od A do Z

Ranking polskich marek kosmetycznych od A do Z

Polskie marki kosmetyczne z roku na rok zyskują coraz silniejszą pozycję na całym świecie. Znajdziemy wśród nich kosmetyki do pielęgnacji ciała i makijażu oraz perfumy i gadżety wspomagające codzienne rytuały…

Więcej

10 komentarzy na temat “Degustacja kawy, czyli kilka słów o zasadach profesjonalnego Cuppingu

  1. Kocham kawę, choć nie powinnam jej pić. Cupping jednak nie jest dla mnie, wolę ją po prostu pić i delektować się ulubionymi jej rodzajami.

  2. Chociaż nie jestem znawczynią kawy to ją uwielbiam i dzięki temu pijąc ją w dużych ilościach często kupuję różne mieszanki i nowości. Nawet ja jestem w stanie rozróżnić jakość kawy i doceniam możliwość delektowania się jej smakiem i aromatem. Oczywiście nie można porównywać szybkiej kawki do śniadania w pracy z celebrowaniem tego napoju w jakimś przyjemnym miejscu i w doborowym towarzystwie. Kiedyś na wakacjach uczestniczyłam w degustacji kawy tureckiej i bardzo miło to wspominam.

  3. Uwielbiam pić kawę.Każdy dzień zaczynam od kawy.To mój sposób,żeby się rozbudzić.Nie wiedziałam,że degustacja kawy odbywa się w taki sposób.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.