Czym się kierować przy zakupie suplementów diety?

Czym się kierować przy zakupie suplementów diety?

Rynek suplementów diety z roku na rok rośnie i to nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Wartość krajowego rynku suplementów diety osiągnęła w 2016 roku 3,8 mld zł. Polacy przywiązują coraz większą wagę do dbałości o swoje zdrowie, urodę czy samopoczucie.

 

Powszechnie dostępne są pastylki zapewniające piękne włosy, skórę czy paznokcie, pastylki na zespół niespokojnych nóg, pastylki na potencję czy przeciw potliwości… Rynek zasypany jest specyfikami, które mają — wg opinii producentów — pomóc nam uporać się z drobnymi czy większymi dolegliwościami, poprawić nasz wygląd czy zapewnić długie i zdrowe życie. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wymyślają coraz to nowe receptury, które mają wspomóc naszą walkę z problemami związanymi ze zdrowiem czy urodą. Reklamy suplementów diety pojawiają się masowo we wszelkich środkach masowego przekazu — od telewizji, poprzez radio, bilbordy, artykuły sponsorowane w Internecie aż do reklamy prasowej.

 

O ile wcześniej suplementy diety były sprzedawane jedynie w aptekach, obecnie można je znaleźć w sklepach spożywczych, sklepach ze zdrową żywnością, na stacjach benzynowych czy nawet w drogeriach.

 

Czy producenci suplementów diety faktycznie znaleźli sposoby na nasze dobre zdrowie, młody wygląd i życie bez dolegliwości?

Opierając się na książce "Suplementy diety a zdrowie" autorstwa prof. M. Jarosza, można się dowiedzieć, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku, suplementy diety to preparaty, które mają na celu przede wszystkim uzupełnianie diety. Środki stanowiące skoncentrowane źródło minerałów, witamin oraz innych związków, które można spożywać w określonych ilościach w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu odżywczego. W ustawie tej wyraźnie jednak podkreślono, że suplementy diety nie posiadają właściwości środków leczniczych (w świetle przepisów prawa farmaceutycznego). Nie mogą być więc stosowane do zwalczania chorób. Leki mają udowodniony potencjał terapeutyczny i są poddawane badaniom klinicznym. Suplementy diety — w przeciwieństwie do leków — nie są rejestrowane jako produkty lecznicze. Co więcej, ich skład często jest zmienny i zależy od koniunktury rynkowej.

 

A więc co tak naprawdę oferuje nam rynek?

Dostępne powszechnie suplementy diety dzielą się ze względu na ich skład na kilka grup:

 • suplementy zawierające witaminy i składniki mineralne,
 • suplementy zawierające wyciągi z roślin,
 • suplementy zawierające kwasy tłuszczowe,
 • suplementy zawierające błonnik pokarmowy,
 • suplementy zawierające prebiotyki oraz probiotyki,
 • suplementy zawierające aminokwasy.

 

Ze względu na działanie wyróżnia się inny (podstawowy) podział suplementów:

 • suplementy wspomagające odchudzanie,
 • suplementy wzmacniające odporność,
 • suplementy opóźniające procesy starzenia,
 • suplementy wspomagające pracę narządów ruchu,
 • suplementy wspomagające koncentracje i witalność,
 • suplementy regulujące pracę przewodu pokarmowego,
 • suplementy wspomagające pracę układu krążenia,
 • suplementy poprawiające urodę,
 • suplementy poprawiające wzrok,
 • suplementy zapobiegające wystąpieniu osteoporozy.

 

Jak widać, rynek proponuje nam szereg suplementów na różnego rodzaju dolegliwości. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek suplementów nie podlega kontroli. Nie wszystkie dostępne specyfiki zawierają substancje, które faktycznie nam pomogą. Nie wszystkie też mają tak dopracowane receptury, żeby substancje się wzajemnie uzupełniały, a nie np. neutralizowały wzajemnie swoje działanie.

Przeciętny człowiek nie posiada stosownej wiedzy, żeby zweryfikować skład danego suplementu diety oraz sprawdzić, czy ilość aktywnych substancji w danym produkcie faktycznie pozwoli na uporanie się z określonymi dolegliwościami.

Jak więc nie poddać się działaniu wszechobecnej reklamy i nie kupować suplementów, które oprócz zubożenia naszego portfela i ewentualnego nadwyrężenia wątroby (która musi uporać się z przetworzeniem wszelkiego rodzaju chemicznych "polepszaczy" zawartych w wielu suplementach) nie przyniosą nam większego efektu?

Znając nasze określone dolegliwości, jeśli wpływają znacząco na nasze zdrowie i samopoczucie czy wygląd, należy przede wszystkim zasięgnąć porady lekarskiej, albo starać się zmienić dietę na taką, która w naturalny sposób zadziała na nasze problemy.

Należy również pamiętać, że niektóre suplementy diety, ze względu na ich skład, mogą wchodzić w reakcje z lekami, doprowadzając do neutralizowania ich działania czy wręcz przeciwnie — do wzmocnienia ich działania. Biorąc na stałe leki, powinniśmy zawsze sprawdzić, czy wybrany przez nas suplement nie wchodzi z nimi w interakcję.
Jeśli nie mamy poważnych chorób i chcemy się posiłkować suplementami, oczywiście można to robić, pod warunkiem, że do zakupów podejdziemy w sposób przemyślany, a nasz wybór suplementu poprzedzi co najmniej dokładne zapoznanie się z jego etykietą i składnikami.

Suplementy — tak jak leki — najlepiej kupować w aptekach, żeby nie trafić na podrabiane produkty, preparaty przeterminowane i żeby mieć pewność, że suplementy były przechowywane w odpowiednich warunkach. Wyprodukowanie suplementu diety poprzedza stworzenie receptury i dobór składników. Jeśli receptura jest skuteczna, a składniki wysokiej jakości to suplement diety (tak jak dobry kosmetyk) musi swoje kosztować. Kierując się cena przy wyborze suplementu, możemy nie tylko nie usunąć naszych dolegliwości, ale nawet niekorzystnie wpłynąć na swoje zdrowie.

Jeśli nasza wiedza jest ogólnikowa, przy wyborze suplementu diety najlepiej kierować się uznanym na rynku, dużym producentem, który produkuje suplementy diety od co najmniej kilku czy kilkunastu lat. Niska cena zazwyczaj wiąże się z niską jakością suplementu, a więc jego znikomym działaniem.

Dobrze zapoznać się ze składem i informacjami, skąd pochodzą składniki i czy są naturalne. Ważną informacją jest to, czy ilość substancji aktywnych jest wystarczająca dla działania suplementu. Niektóre tanie suplementy zawierają tak nikłe ilości składników aktywnych, że ich stosowanie na pewno nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów.

Na rynku jest kilku producentów zagranicznych i kilku rodzimych, których suplementy można kupować bez większych obaw, że trafimy na niskiej jakości produkt. Są to marki z tradycjami, które istnieją kilkadziesiąt lat, utrzymując wysoką pozycję na światowych rynkach. Niektóre są dostępne w naszych aptekach, m.in.:

 • SOLGAR (USA) – rok powstania 1947. Najwyższa światowa jakość suplementów diety. Rygorystyczne badania, własne uprawy.
 • SWANSON (USA) – rok powstania 1969. Własne kontrolowane uprawy, rygorystyczne badania, receptury opracowywane naukowo.
 • WALMARK (Czechy) – rok powstania 1994. Własne uprawy, badania, ścisła kontrola.
 • NOW (USA) – rok powstania 1968. Kontrolowane uprawy, badania naukowe, ścisła kontrola produktów.
 • OLIMP (Polska) – rok powstania 1991. Własne zaplecze badawczo-rozwojowe. Specjalizacja w suplementach diety i suplementach specjalistycznych dla sportowców.
 • DOCTOR’S BEST (USA) – rok powstania 1990. Własne laboratoria, ściśle kontrolowane składniki, najwyższy standard jakości.
 • PURITAN’S PRIDE (USA) – rok powstania 1987. Własne laboratoria, ścisła kontrola jakości. W ofercie również posiada kosmetyki.
 • HERBAPOL (Polska) – lata 40. XX wieku. Producent leków i suplementów diety na bazie roślin. Produkuje również artykuły spożywcze (dżemy, soki, syropy) oraz kosmetyki.

 

 

Producenci suplementów diety wydają w Polsce rocznie miliardy złotych na reklamę. Czasem jest to więcej, niż wydają na badania nad swoimi produktami (!). Nie powiększajmy ich zysków kosztem naszej kieszeni i naszego zdrowia. Bądźmy świadomym konsumentem, który nie pozwoli nabijać się w butelkę … suplementu.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

A Ty jakiej szczoteczki używasz? Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Kto nie chciałby mieć śnieżnobiałych zębów? Aby wybielić zęby wcale nie trzeba mieć najdroższych szczoteczek i past do zębów z najwyższej półki. Domowymi sposobami możesz zmienić kolor swoich zębów nawet…

Więcej
8 Diament Beauty 2019 Top Coat No Wipe Slowianka Nails Trends nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Top Coat No Wipe Slowianka Nails Trends nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Top Coat No Wipe to preparat nawierzchniowy, który daje efekt mokrego paznokcia i utrzymuje się do 4 tygodni. Idealnie wykańcza każdą stylizację. A jego konsystencja sprawia, że preparat doskonale sprawdza…

Więcej

6 komentarzy na temat “Czym się kierować przy zakupie suplementów diety?

 1. Do swojej diety muszę dołączyć suplementację (choćby wit. B12), dlatego jeśli mam coś kupić, to wcześniej sprawdzam opinie,oczywiście kieruje się też marką. Z wymienionych w artykule sprawdzonych producentów, miałam suplementy Swanson (wit A, E), Olimp, Puritan’s Pride. Moi znajomi bardzo polecają suplementy Now.

  1. Osobiście mam ogromne zaufanie do suplementów marki Swanson, Solgar i Puritan’s Pride. Z polskich cenię produkty Herbapolu. Unikam "jak ognia" produktów marek typu Adamed, Biotter czy AMS Pharma.

   1. Mam stały zestawy suplementów, więc jak już się uczepię czegoś, to się trzymam długo 😉 Solgar chyba odstraszył mnie kiedyś ceną, a z tych podanych przez Ciebie nie kojarzę marki Biotter i AMS Pharma. Choć może to i dobrze 😉
    Przypomniałam sobie, że B12 forte mam z Naturell, kupione z polecenia (czytałam opinie na wegetariańskim blogu).


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.