Czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią radzić?

Artykuł sponsorowany

Czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym boryka się wiele osób. Daje ona o sobie znać poprzez odczuwanie dotkliwego bólu zarówno podczas szczotkowania zębów, jedzenia gorących lub też zimnych produktów, jak i czasem nawet podczas oddychania w skrajnych przypadkach. Co powoduje ten problem, jak sobie z nim radzić i czy możliwe jest całkowite pozbycie się nadwrażliwości zębów?

 

 

Jaka jest przyczyna nadwrażliwości zębów?

Powodem nadwrażliwości zębów są odsłonięte szyjki zębowe (https://oclean.pl/odsloniete-szyjki-zebowe/). Zjawisko to jest także określane jako cofanie się dziąseł. Odsłonięcie zębiny sprawia, że ząb jest znacznie bardziej narażony na wszystko, co go otacza. Jego zewnętrzna warstwa korzenia- która jest też określana cementem korzeniowym- zaczyna bardziej odczuwać wszelkie bodźce, a to powoduje nasilone odczuwanie bólu. Odsłonięta zębina zbudowana jest z porowatej tkanki. To bardzo wiele niewielkich kanalików, które są wypełnione płynem oraz zakończeniami miazgi. To właśnie te zakończenia są odpowiedzialne za nasilające się odczuwanie bólu w momencie, kiedy pojawiający się bodziec jest silny.

 

Kiedy pojawia się nadwrażliwość zębów?

Istnieje wiele możliwych przyczyn nadwrażliwości zębów. Czasem jest ona spowodowana budową anatomiczną zęba lub też w konsekwencji posiadanych wad zgryzu. Bywa jednak, że odsłonięcie dziąseł pojawia się w konsekwencji intensywnego wybielania zębów, mocnego ich szczotkowania, oraz poprzez zgrzytanie bądź też zaciskanie zębów. Nadwrażliwość zębów może też wyniknąć w konsekwencji różnego rodzaju chorób takich jak zapalenie dziąseł czy choroby układu pokarmowego. Do tego problemu może się też przyczynić nieodpowiednia dieta. Do nadwrażliwości zębów przyczyniają się bowiem kwasy obecne w jamie ustnej. Nadwrażliwość zębów jest problemem często spotykanym, który dotyczy bardzo wielu osób.

 

W jaki sposób można sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

Problem nadwrażliwości zębów może być uciążliwy i może obniżać jakość naszego życia. Dlatego też warto zastosować terapię zaradczą, która pozwoli zniwelować bolesne dolegliwości. Istnieje wiele sposobów zapobiegania nadwrażliwości zębów, które są bardzo skuteczne. Wśród stosowanych metod znajdziemy między innymi:

  • Specjalną dietę, która nie będzie nasilać dolegliwości bólowych. Powinna to być dieta pozbawiona bardzo kwaśnych bądź też wyjątkowo słodkich potraw. Tym samym dobrze jest zrezygnować na przykład z cytryny i cytrusów, pomidorów oraz octu. Analogicznie, dobrze jest unikać bardzo słodkich batonów, cukierków i innych tego rodzaju przekąsek. Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo zimne oraz bardzo gorące napoje, które stanowią silny bodziec dla odsłoniętych szyjek zębowych.
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób szczotkowania zębów. Najlepiej robić to delikatnie z wykorzystaniem szczoteczek o miękkim włosiu.
  • Warto sięgać po specjalistyczne preparaty stworzone właśnie z myślą o problemie z nadwrażliwością zębów. Są to specjalne pasty do zębów do regularnego stosowania, a także odpowiednie płukanki pielęgnujące całą jamę ustną. Tego rodzaju preparaty zmniejszają wrażliwość nerwów, a także zamykają kanaliki zębowe. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z dużą ilością fluoru czy też wapnia. Złożone preparaty mogą mieć także w swoim składzie dodatkowe substancje. Stosuje się także sole glinu, żelaza czy też cynku.
  • Szalenie ważne jest poznanie przyczyny nadwrażliwości zębów i jeśli to możliwe- jej wyeliminowanie. Będzie to więc leczenie i zapobieganie zapaleniom w obrębie jamy ustnej, leczenie wad zgryzu bądź też leczenie ubytków znajdujących się przy szyjkach zębowych.

 

Więcej o problemie nadwrażliwości zębów dowiesz się ze strony oclean.pl.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Kosmetyczne prezenty na Święta Bożego Narodzenia

Kosmetyczne prezenty na Święta Bożego Narodzenia

W Święta Bożego Narodzenia pragniemy obdarować najbliższych upominkami. Często znajdują się wśród nich perfumy, kosmetyki czy vouchery do salonów urodowych. Zgodnie z coroczną tradycją przygotowałam kosmetyczny prezentownik z moimi propozycjami…

Więcej
Kosmetyki ślubne dla Pani Młodej – co warto mieć pod ręką podczas sesji z fotografem?

Kosmetyki ślubne dla Pani Młodej – co warto mieć pod ręką podczas sesji z fotografem?

Ślub to nie tylko wyjątkowy dzień, ale także okazja do stworzenia pamiątki na całe życie za pośrednictwem fotografii. Makijaż ślubny ma swoje wyjątkowe wymagania, zwłaszcza gdy chodzi o sesje zdjęciowe,…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.