Czym jest alergia i jak sprawdzić, na co jest się uczulonym?

Czym jest alergia i jak sprawdzić, na co jest się uczulonym?

Alergią nazywa się nadmierną, a zarazem nieprawidłową reakcję układu odpornościowego człowieka na występujące w środowisku substancje zwane alergenami. Substancje te nie wywołują żadnych oznak uczulenia u ludzi zdrowych.

 

Czym są alergeny?

Mówiąc najprościej, są to substancje, których organizm nie rozpoznaje i uznaje jako obce. W związku z tym są one w stanie wywołać w organizmie reakcję immunologiczną oraz swoiste reagowanie z przeciwciałami i receptorami uczulonych limfocytów wytwarzanych w czasie tej reakcji. Alergeny są najczęściej białkami, które wchodzą w skład komórek roślin i zwierząt albo fragmentami substancji (np. leków czy lateksu).

Niektóre osoby mogą być na nie uczulone, a organizm takiej osoby reaguje na kontakt z nimi produkcją swoistych IgE (immunoglobulin E). Trzeba zaznaczyć, że alergeny są antygenami, które zapoczątkowują oraz odpowiadają za ujawnienie się IgE, to znaczy zależnej reakcji alergicznej typu I. Alergeny można podzielić ze względu na drogę wnikania do organizmu. Są to wtedy alergeny:
– wziewne (sezonowe – najczęściej roślinne i całoroczne – związane z roztoczami),
– pokarmowe,
– kontaktowe
– zawarte w lekach albo w jadzie owadów.

 

W naszym kraju alergia wywoływana jest najczęściej poprzez alergeny znajdujące się w:
pyłkach roślin (przede wszystkim drzew i traw)
pokarmach (np. w mleku krowim, jajkach, cytrusach, rybach czy orzechach),
organizmach zwierząt (sierść kota lub psa, jad pszczół),
roztoczach kurzu domowego,
lekach (najczęściej w penicylinie i lekach przeciwbólowych),
lateksie (dotyczy głównie personelu medycznego, czyli osób używających często rękawiczek i różnego rodzaju sprzętów).

 

Testy alergiczne

Alergeny i immoglobuliny E mogą wywoływać choroby nazywane IgE-zależnymi lub atopowymi. Zalicza się do nich:
wyprysk atopowy,
astmę alergiczną,
alergiczny nieżyt nosa,
alergiczne zapalenie spojówek,
pokrzywkę IgE zależną,
obrzęk naczynioruchowy.

 

 

Aby zapobiegać występowaniu tego rodzaju objawów, dobrze jest wiedzieć, na co uczulony jest dany organizm. Dzięki temu można "odstawić" dany produkt albo pokarm lub po prostu starać się go unikać. Pomocne jest w tym przebycie testów alergicznych. Mogą być to testy skórne, polegające na nakłuciu skóry specjalną igłą, a następnie na naniesieniu w to miejsce kropli antygenu (w formie preparatu). Jeśli skóra stanie się zaczerwieniona albo pojawi się na niej bąbel — osoba ma uczulenie na dany antygen. Wynik takiego testu dostępny jest już po kilkunastu minutach, a jest on najbardziej wiarygodny, jeśli wchodzi o alergeny wziewne. Drugim rodzajem testów są te wykonywane z krwi. Jeśli chodzi o ich procedurę, to nie różnią się niczym od standardowego pobierania krwi. Są to testy bardzo czułe, co oznacza, że analiza reakcji organizmu na antygeny daje pewny wynik. Do tego można je przeprowadzać nawet podczas przyjmowania leków antyhistaminowych (co nie jest wskazane przy testach skórnych). Jeszcze inną opcją są testy płatkowe, które polegają na noszeniu na plecach plastra z ukrytym pod nim alergenem przez przynajmniej 48 godzin. Tutaj niezbędny jest dokładny wywiad — by lekarz miał przynajmniej ogólne pojęcie, jaki antygeny mogłyby być przyczyną alergii.

 

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi alergia.med.pl

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

7 Diament Beauty 2019 Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Szukasz skutecznych preparatów, które pomogą naturalnie zadbać o Twoje zęby i jamę ustną? Chcesz pozbyć się przebarwień nazębnych po kawie, herbacie, winie czy papierosach? A może marzysz o tym, by…

Więcej
Wybierasz depilację laserową? Bezbolesna depilacja laserowa

Bezbolesna depilacja laserowa

Podejmujesz decyzję, że chciałabyś wykonać depilację laserową bikini, ale masz obawy, że będzie to boleć? Zastanów się, skąd biorą się u Ciebie takie myśli? Może kiedyś próbowałaś depilacji laserowej w…

Więcej

6 komentarzy na temat “Czym jest alergia i jak sprawdzić, na co jest się uczulonym?

  1. Mąż dopiero po trzydziestce dostał alergii na ryby i drób. Alergii możemy dostać niestety w każdej chwili nie zależnie od wieku i tego jak częsty kontakt mieliśmy wcześniej z danym "alergenem".

  2. Jak wykonałam w szpitalu szczegółowe testy na alergię, to mi wyszło, że jestem uczulona na wszystko z wyjątkiem sierści kota 🙂 Machnęłam na to ręką, bo wychodziło to trochę mało prawdopodobnie. I jakoś z czasem alergie przestały mnie męczyć.

  3. Ehh mogła bym godzinami opowiadać o alergi i życiu z nią… moja córka boryka się z najostrzejszymi formami, ja sama od dziecka jestem alergiczką… także kurz, pyłki trawy, sierść … idzie kwiecień i maj a co za tym pewnie znów skończy się u mnie gorączka i katarem siennym do tego stopnia, że z łóżka nie będzie mozna wstać. Testy to tylko początek zazwyczaj.

  4. Ja szczerze polecam wykonanie testów na różnego rodzaju alergie. Bardzo wiele przypadłości skóry wiąże się właśnie z różnego rodzaju alergią.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.