Retinol to jeden z najchętniej wykorzystywanych składników aktywnych w pielęgnacji skóry. Z uwagi na szerokie spektrum korzystnych właściwości oraz wysoką skuteczność, znaleźć go można w recepturach rozmaitych kosmeceutyków – a w szczególności tych ukierunkowanych na działanie przeciwstarzeniowe. Czym jest retinol? Jakich efektów można się spodziewać przy włączeniu go do pielęgnacji? Czy retinol działa na zmarszczki? Pytań pojawia się wiele. Odpowiedzi zamieszczamy w poniższym artykule.
Czym jest retinol?
Retinol to substancja należąca do grupy retinoidów – czyli pochodnych witaminy A – związków wykazujących wielokierunkowe działanie i najwyższą poznaną do tej pory efektywność w kuracjach anti-age. Podobnie jak inne retinoidy, retinol działa na zmarszczki, kurze łapki oraz wiele innych widocznych objawów starzenia się skóry. Jest związkiem lipofilowym – czyli takim, który dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Dzięki temu użyty w odpowiedniej formule i stężeniu, z łatwością przenika w głąb skóry, gdzie przekształca się do kwasu retinowego i oddziałuje na pracę znajdujących na różnych poziomach komórek: normalizuje proces ich dojrzewania oraz podziału komórkowego, stymuluje komórki do przyspieszonej i bardziej intensywnej odnowy czy aktywizuje i zwiększa liczbę fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.
Czy retinol działa na zmarszczki?
Czy retinol działa na zmarszczki? Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników aktywnych o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym, z jakiego można skorzystać, sięgając po dostępne od ręki produkty w sklepach, np. https://www.4skin.pl/. Wpływ retinolu na zmarszczki to jednak tylko jedna z wielu korzyści, jakie można zyskać przy włączeniu do pielęgnacji. Inne z nich to:
- redukcja martwego naskórka i zrogowaciałej skóry,
- wygładzenie struktury skóry,
- poprawa jędrności i elastyczności,
- redukcja zmarszczek, blizn,
- likwidacja przebarwień,
- poprawa nawilżenia,
- regulacja pracy gruczołów łojowych
- usprawnienie procesu gojenia się skóry,
- wyrównanie kolorytu,
- poprawa owalu twarzy,
- wzrost gęstości skóry.
Jak stosować retinol?
Skuteczne działanie retinolu na zmarszczki oraz inne spektakularne efekty idą jednak w parze z bardzo dużą siłą działania. Planując wdrożenie retinolu do pielęgnacji, czy to po raz pierwszy, czy po dłuższej przerwie, zawsze niezbędne jest przygotowanie skóry do wyższych stężeń. Okres budowania tolerancji (in. retynizacja) trwa ok. 3 miesiące. W trakcie trwania kuracji prawdopodobnie konieczne okaże się zmodyfikowanie dotychczas stosowanej pielęgnacji – rezygnacja z innych składników aktywnych i uzupełnienie jej o dodatkowe substancje nawilżające, kojące i wspierające regenerację naruszonej warstwy hydrolipidowej.
Kurację należy rozpocząć od niskiego stężenia – odpowiednie będzie 0,3 lub 0,5%. Przez pierwsze dwa tygodnie retinol należy aplikować co 4-5 dni. Pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia mocnego podrażnienia, przesuszenia, zaczerwienia, świądu czy intensywnego łuszczenia się naskórka.
Jeśli natomiast macie mocno reaktywną, atopową czy alergiczną cerę, chcielibyście skorzystać z działania retinolu na zmarszczki, przebarwienia lub innych korzyści przez niego niesionych, lecz obawiacie się reakcji swojej skóry, wartym rozważania rozwiązaniem jest bakuchiol. To roślinny odpowiednik retinolu o analogicznym działaniu anti-age, lecz znacznie lepiej tolerowanym. Dobrym rozwiązaniem mogą być zwłaszcza te kosmeceutyki, które w swojej formule łączą go z substancjami czynnymi o działaniu kojących i wspierającym regenerację, jak np. w produkcie marki https://www.4skin.pl/produkt/sesderma-samay-anti-aging-serum-przeciwstarzeniowe-dla-skory-wrazliwej-30ml/.
Więcej informacji na temat bakuchiolu znajdziecie tutaj: https://www.4skin.pl/bakuchiol-naturalny-zamiennik-retinolu-na-zmarszczki-i-tradzik/.