Czy osteoporoza jest wyleczalna?

Czy osteoporoza jest wyleczalna?

Osteoporoza to choroba, którą nazywa się również złodziejką kości. Dzieje się tak, ponieważ przez lata może ona niepostrzeżenie osłabiać układ kostny, by dać o sobie znać w postaci urazu czy złamania. Utrata ubytku masy kości dla wielu osób brzmi przerażająco – i słusznie. Zdiagnozowanie choroby nie powinno być jednak powodem do rozpaczy. Wręcz przeciwnie, trzeba nastawić się na działanie. Zwłaszcza że z osteoporozą walczyć można na wiele sposobów!

 

 

Po pierwsze – wapń!

Ludzkie kości aż w 2/3 składają się z wapnia. W momencie diagnozy osteoporozy należy więc dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka. Występuje on często w żywności – przede wszystkim w produktach mlecznych, a także w serach, produktach roślinnych (np. nasiona fasoli, natka pietruszki, szpinak, orzechy), a także w rybach. Dla właściwego przyswajania wapnia należy także pamiętać o witaminie D. Jest ona naturalnie produkowana pod wpływem słońca, dlatego też warto postawić na częste spacery. Niestety, nie zawsze będzie to wystarczające, zwłaszcza zimą, gdy jest mniej słońca. Witaminę D znaleźć można w takich produktach jak ryby, mleko, jajka i sery.

W osteoporozie najczęściej stawia się jednak na suplementację wapnia. Dzięki temu można mieć pewność, że organizm otrzyma pożądaną dawkę wapnia. Polecanym produktem jest Calperos, który w swoim składzie zawiera węglan wapnia w zjonizowanej formie – jest ona dla człowieka najlepiej przyswajalna. Calperos pomaga także w stanach rekonwalescencji oraz po przebytych złamaniach kości – sprawdź na https://calperos.pl/.

 

Po drugie – leki

Oprócz suplementów lekarz może nakazać także przyjmowanie określonych leków. Mają one za zadanie albo pobudzać do pracy osteoblasty (komórki tworzące tkankę kostną) albo hamować osteoklasty (komórki, które rozpuszczają tkankę kostną). Dobór leków zależy od typu ubytku obserwowanego w kościach, stąd duża rola diagnostyki. W leczeniu najczęściej stosuje się bisfosfoniany, których wysoka skuteczność została naukowo potwierdzona. Bardzo ważne jest więc, by dokładnie dostosować się do zaleceń lekarza i regularnie przyjmować przepisane leki.

 

Po trzecie – ruch

W walce z osteoporozą ważna jest aktywność fizyczna. Istotne jest, aby dbać o ruchomość stawów (w czym pomagają ćwiczenia mięśni posturalnych), jak i odpowiednią postawę ciała. Należy także skupić się na budowaniu siły mięśniowej. Tkanka mięśniowa będzie bowiem skutecznie chronić przed przykrymi skutkami upadów i uderzeń. Osoby, które borykają się z dużymi dolegliwościami bólowymi, mogą sięgnąć po masaż, elektroterapię czy zabieg fango. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna będzie wpływać na elastyczność kości i wspierać procesy ich odbudowy. Profilaktyka jest bardzo ważna – polecamy artykuł https://calperos.pl/profilaktyka.

 

Po czwarte – koniec z używkami

Osteoporoza to moment, w którym bezwzględnie trzeba rzucić palenie papierosów. Dlaczego? Zawarte w dymie papierosowym toksyny osłabiają kości, a także przyśpieszają okres ich degeneracji. Z kolei alkohol powoduje szybsze wydalanie wapnia z organizmu. Podejmując się leczenia choroby, należy w pełni współpracować z lekarzami, a tego typu nałogi będą utrudniać proces zdrowienia. Nawet jeśli stan kości ulegnie poprawie, nie warto nawet brać pod uwagę powrót do palenia czy częstego picia alkoholu – w ten sposób szybko można bowiem stracić osiągnięte efekty. Lepiej skupić się na utrwalaniu zdrowych nawyków, aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie, bogatej w wapń.

 

Czy osteoporoza jest wyleczalna?

 

Osteoporoza to choroba, z którą można skutecznie walczyć. Nie od dziś wiadomo jednak, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Procesy starzenia się kości zaczynają się już po 30 roku życia. To, że osteoporoza dotyczy tylko ludzi w drugiej połowie życia to mit. Warto już dziś postawić na profilaktykę. Przede wszystkim, dobrze jest przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i ilości wapnia w diecie. Należy również postawić na regularną aktywność fizyczną, która będzie miała świetny wpływ nie tylko na układ kostny, ale też mięśnie, sylwetkę i postawę oraz nasze samopoczucie. O papierosach i alkoholu najlepiej zapomnieć.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Chirurgia naczyniowa – kto może skorzystać z pomocy specjalisty?

Chirurgia naczyniowa – kto może skorzystać z pomocy specjalisty?

Jedną z dyscyplin medycznych jest chirurgia naczyniowa. Jest to specjalizacja wyłoniona w ramach chirurgii ogólnej, której zainteresowanie skupia się wokół diagnostyki i leczenia chorób naczyń krwionośnych. Czym dokładnie zajmuje się…

Więcej
Suplementacja – moda czy konieczność?

Suplementacja – moda czy konieczność?

W dzisiejszych czasach rynek suplementów diety rozwija się w zastraszającym tempie. Niezliczone produkty obiecujące zdrowie, energię i doskonałe samopoczucie wypełniają półki sklepów i reklamy internetowe. Wraz z tą eksplozją suplementów…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.