Zapychają skórę, uniemożliwiają jej oddychanie, oczyszczanie i wnikanie składników odżywczych oraz przyspieszają starzenie. Oto zarzuty stawiane olejom mineralnym i parafie w kosmetykach. Przyjrzyjmy się bliżej tym kolejnym kontrowersyjnym składnikom kosmetyków i obalmy bezmyślnie powtarzane mity dotyczące parafiny i olejów mineralnych w kosmetykach.
Jakie jest zadanie parafiny w kosmetykach?
Parafiny to związki syntetyczne, które powstają w procesach oczyszczania ropy naftowej. Są emolientami, natłuszczają i chronią przed utratą wilgoci. Parafina jest tanim wypełniaczem i rozpuszczalnikiem w kosmetykach.
W jakich kosmetykach znajdziemy parafiny i oleje mineralne?
Parafiny możemy znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów, a także kosmetykach do kąpieli. Ponadto stanowi ona częsty składnik pomadek i fluidów do makijażu czy kremów do pielęgnacji twarzy. Dlaczego producenci kosmetyków tak chętnie po nią sięgają? Ponieważ jest tania i bardzo dostępna.
Oleje mineralne i parafiny tworzą na powierzchni skóry bądź włosów warstwę ochronną, dzięki której natłuszczają, nawilżają i zmiękczają, a także ekspresowo ją wygładzają. Parafiny są dobrze przebadane i znajdują się w wielu kosmetykach farmaceutycznych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Parafiny nie wnikają w skórę, a w efekcie także nie uczulają, nie drażnią skóry oraz nie są toksyczne.
Znajdują zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry atopowej, przesuszonej, wrażliwej i odwodnionej oraz preparatach do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci. Skutecznie chronią skórę przed wiatrem i mrozem, a także poprawiają kondycję zniszczonych i przesuszonych włosów.
Kosmetyki z parafinami mogą się nie sprawdzić w przypadku cery łojotokowej, trądzikowej, młodzieńczej i tłustej.
Znajdź parafiny i oleje mineralne w swoich kosmetykach:
- Cerezyna / Ceresin — rafinowany wosk ziemny, emulgator, składnik wiążący, poprawia lepkość kosmetyku.
- Glikol propylenowy / Propylene Glicol — pochodna ropy naftowej, emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, zmiękcza, wygładza, regeneruje, może podrażniać skórę.
- Izoparafiny / C10-11 Isoparaffin — emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, zmiękcza, wygładza, regeneruje.
- Izoheksadekan / Isohexadecane — emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, zmiękcza, wygładza, regeneruje. Rozpuszczalnik dla składników hydrofobowych, ułatwia rozsmarowywanie kosmetyku.
- Parafina / Paraffin — pochodna ropy naftowej, emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, zmiękcza, wygładza, regeneruje. Stabilizator emulsji, poprawia lepkość kosmetyku.
- Olej parafinowy (olej mineralny) / Paraffinum Liquidum (Mineral Oil) — emolient, tworzy warstwę ochronną na skórze lub włosach, chroni przed utratą wilgoci, wykazuje właściwości antystatyczne — eliminuje puszenie się włosów.
- Ozokeryt / Ozokerite — pochodna ropy naftowej, chroni przed utratą wilgoci poprzez warstwę okluzyjną, stabilizator emulsji, może działać komedogennie.
- Wazelina / Petrolatum — emolient, tworzy warstwę ochronną na skórze lub włosach, chroni przed utratą wilgoci, substancja konsystencjotwórcza.
- Wazelina żółta / Vaselinum Flavum — emolient, tworzy warstwę ochronną na skórze lub włosach, chroni przed utratą wilgoci, wykazuje właściwości antystatyczne — eliminuje puszenie się włosów.
- Wosk Mikrokrystaliczny / Cera Microcristallina — pochodna ropy naftowej, emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, wykazuje właściwości komedogenne.
- Wosk Syntetyczny / Synthetic Wax — pochodna ropy naftowej, emolient, tworzy na skórze warstwę chroniącą przed utratą wilgoci, zmiękcza, wygładza, regeneruje. Stabilizator emulsji, poprawia lepkość kosmetyku.
Oleje mineralne i parafiny po prostu nie zawsze sprawdzą się w przypadku potrzeb skóry czy włosów. Nie należy demonizować i bardzo wystrzegać się ich, jeśli zauważymy je w składzie kosmetyku. Ważne, by oleje mineralne i parafiny nie znajdowały się na pierwszych miejscach w recepturach INCI kosmetyków.

A co jezeli petrolatum znajduje się na drugim miejscu w skladzie kremu pod oczy zaraz po wodzie, potem jest silikon, maslo shea, gliceryna itd. Czy ekstrakty wystepujace dalej w skladzie będą dzialaly? Jezeli wazelina natluszcza i chroni to moze wystarczy stosować samą wazeline pod oczy?
To zależy co kto lubi 🙂 Wiadomo, że pierwsze produkty w recepturach kosmetyków to ich największa dawka, a im dalej w składzie tym jest ich mniej 🙂
Zawsze myślałam, że parafina szkodzi.
O parafinie słyszałam wiele złych informacji.Cieszę się,że po przeczytaniu artykułu rozwiały się wszystkie moje wątpliwości.
Jak do tej pory unikałam parafiny w kosmetykach do twarzy, bo mnie zapycha ale w balsamach do ciała i kremach do rąk mi odpowiada.
A ja zawsze myślałam, że parafina w kosmetykach to nic dobrego.
Ja zawsze dokładnie sprawdzam na którym miejscu w składzie znajdują się oleje mineralne i parafina.
Wszystko zależy tak naprawdę od technologii produkcji i tego po co w danej formulacji został taki surowiec zastosowany. Niestety w większości przypadków za użycie parafiny itp odpowiada jej cena. Jest tańsza niż inne bazowe składniki. Pamiętajmy także, że każda skóra jest inna i dla każdego odczucia związane z danym kosmetykiem będą zupełnie inne, co przedkłada się później na efekty stosowania 😉