Cukrzyca – wygraj z postępem choroby

Cukrzyca – wygraj z postępem choroby

Rozwój cywilizacji, a w konsekwencji siedzący tryb życia i brak regularnie uprawianej aktywności fizycznej, otyłość lub nadwaga oraz starzenie się społeczeństwa czy brak regularnych badań są podłożem do rozwoju cukrzycy. Choroba ta jest jedną z 5 najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Czy możemy jej zapobiec?

 

Światowa Organizacja Zdrowia dowodzi, że jest ona wykrywana zbyt późno, czyli po około 5-12 latach od pojawienia się pierwszych objawów. Zbiera swoje żniwo każdego roku. Jednak, czy możemy się przed nią ustrzec i zapobiec powikłaniom?

Czy wiecie, że według informacji z 2014 roku podanej przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) na cukrzycę chorowało w naszym kraju 2,05 mln osób w wieku 20-79 lat, czyli 7,08 procent populacji?

Natomiast z analiz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 r. wynika, że w Polsce jest 1,13 mln diabetyków w wieku co najmniej 20 lat. WHO prognozowała wtedy również, że do 2030 r. liczba chorych zwiększy się o 40 procent. Z raportu wynika także, że na cukrzycę najczęściej chorują mieszkańcy województwa śląskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego. Częściej są to kobiety.

Profesor Zdrojewski twierdzi, że "co druga kobieta w wieku lat 70-79 dowiaduje się, że jest chora na cukrzycę dopiero po ataku serca".

Analizując wszystkie powyższe raporty, dochodzę do wniosku, że nie dbamy o siebie! Nie mam pojęcia dlaczego, ale postaram się dowieść, że nie jest trudno ustrzec się przed cukrzycą, wystarczy tylko powziąć odpowiednie kroki prewencyjno-zabiegawcze!

 

Czynniki sprzyjające cukrzycy

Z danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wynika, że 90% diabetyków cierpiących na cukrzycę typu 2. Wśród czynników ryzyka sklasyfikowanych przez lekarzy są: brak aktywności fizycznej, zdiagnozowana cukrzyca u rodzeństwa bądź rodziców, hiperglikemia, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby układu naczyniowo-sercowego czy zespół policystycznych jajników u kobiet.

 

Cukrzyca objawy

Wśród objawów, które świadczą o możliwości rozwoju tej choroby, wylicza się osłabienie, wzmożoną senność i pragnienie, zmniejszenie masy ciała, wielomocz oraz zmiany ropne na skórze czy stany zapalne narządów płciowych.

 

Powikłania po cukrzycy

Najczęstszymi powikłaniami po cukrzycy są utrata wzroku, niewydolność nerek, zawał serca, niedokrwienie kończyn dolnych, choroba wieńcowa, czasem impotencja.

 

 

Poznajmy wroga – typy cukrzycy

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 zwana też insulinozależną bądź młodzieńczą, ponieważ najczęściej ujawnia się między 10. a 19. rokiem życia. Jej przyczyną jest przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy, który w efekcie niszczy komórki produkujące insulinę.

 

Objawy cukrzycy typu 1

Do objawów cukrzycy typu 1 zalicza się: senność, zmęczenie, rozmyte widzenie, silne pragnienie i głód, rozdrażnienie, spadek aktywności psychofizycznej, częste oddawanie moczu, nudności, utrata wagi, sucha, szorstka skóra, obrzęki zaczerwienienia gardła, zajady w kącikach ust, bóle brzucha, mdłości i śpiączka czy oddech o zapachu acetonu oraz pojawienie się glukozy i ciał ketonowych w moczu.

 

Leczenie cukrzycy typu 1

Jej leczenie wymaga podawania pacjentowi insuliny egzogennej w trakcie spożywanych posiłków oraz systematycznego badania poziomu glukozy we krwi. Celem terapii odtworzenie procesu wydzielania insuliny przez zdrowy organizm. Jeśli nie jest leczona, prowadzi do śmierci.

 

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, czyli insulinoniezależna, zwana też cukrzycą dorosłego wieku. Jej cechą charakterystyczną jest wysokie stężenie glukozy we krwi oraz odporność na insulinę, a także jej niedobór.

 

Objawy cukrzycy typu 2

Zwiększone pragnienie i łaknienie, częstomocz, otyłość, ogólne osłabienie oraz uwarunkowania genetyczne są zaliczane do przyczyn cukrzycy.

 

Można zapobiec lub opóźnić!

Prowadząc aktywny tryb życia połączony ze zdrowym odżywianiem, można znacznie opóźnić lub zapobiec pojawienie się cukrzycy typu 2.

 

Leczenie cukrzycy typu 2

Leczenie cukrzycy typu 2 polega na zmianie trybu życia, wyeliminowaniu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

 

Cukrzyca typu 3

Cukrzyca typu 3 to cukrzyca wtórna, która występuje w wyniku rozwoju innej choroby. Do jej powstania przyczyniają się choroby wątroby, trzustki czy też zaburzenia endokrynologiczne.

 

Leczenie cukrzycy typu 3

W tym przypadku ważne jest wyleczenie choroby, która poskutkowała rozwinięciem się cukrzycy typu 3. Wówczas najczęściej cukrzyca również ustępuje.

 

Cukrzyca typu 4

Cukrzyca typu 4, zwana cukrzycą ciężarnych, to choroba, która kobiet w ciąży, które dotąd były zdrowe.

 

Leczenie cukrzycy typu 4

Jej leczenie polega na wprowadzeniu diety, maksymalnej dziennej dawki spożycia kalorii, które powinny prowadzić do uzyskania normoglikemii.

 

Jak się nie dać cukrzycy?

Jednym z bardziej istotnych działań, które niesie wiele korzyści, jest regularne uprawianie sportu. Ponadto warto ograniczyć kaloryczność posiłków, ponieważ według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Finlandii "zmniejszenie kaloryczności posiłków o 500 kalorii na dobę i umiarkowany wysiłek fizyczny (30 minut dziennie) pozwalają zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 58 procent." Minimum 4-godzinną aktywność fizyczną warto połączyć w zbilansowaną dietę. Ponadto należy także mocno ograniczyć spożycie cukru i słodyczy. Niezwykle istotne jest też regularne spożywanie posiłków i zapomnieć o jedzeniu w pośpiechu. Istotne jest także regularne wykonywanie badań, również badań poziomu cukru we krwi.

 

 

Dbajmy o siebie, dbajmy o swoje zdrowie. Uprawiajmy regularnie sport na świeżym powietrzu, zwracajmy także szczególną uwagę na to, co znajduje się na naszych talerzach. Miejmy czas dla swojego zdrowia, przecież każdy z nas ma tyle samo godzin do przeżycia każdego dnia. Istotne jest to, by więcej o siebie dbać!

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Prowadzi popularny kobiecy blog lifestylowy www.www.sposobynazycie.pl. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Popularna copywriterka kosmetyczna i polecana copywriterka lifestylowa, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Wirtualna Asystentka w branży beauty i nie tylko, uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Najnowsze trendy beauty według Avon

Najnowsze trendy beauty według Avon

Czy gładka cera bez zmarszczek to nadal najważniejszy trend pielęgnacji? Jakie czynniki decydują o wyborze kosmetyków i preparatów do codziennej pielęgnacji skóry? Według najnowszego raportu "Future of Beauty Report 2024"…

Więcej
Kompleksowa pielęgnacja cery naczynkowej

Kompleksowa pielęgnacja cery naczynkowej

Osoby z cerą naczynkową stoją przed wieloma wyzwaniami w codziennej pielęgnacji. Delikatna i reaktywna cera wymaga specjalnej pielęgnacji, która zapobiega zaczerwienieniom, zmniejsza widoczność naczynek oraz chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi….

Więcej

3 komentarze na temat “Cukrzyca – wygraj z postępem choroby

  1. dieta i wysiłek fizyczny to podstawa, ale musimy też zwrócić uwagę na to, aby regularnie robić sobie różne badania, nawet jeśli nic nam się nie dzieje

  2. Warto zapobiegać i profilaktycznie się badać, bo cukrzyca potrafi być podstępna, a jej objawy często bagatelizujemy 🙂


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.