W dzisiejszych czasach wydaje się, że każdy problem z naszym zdrowiem może być rozwiązany za sprawą suplementów diety. Wystarczy pójść do apteki, znaleźć tam można środek na schudnięcie, poprawienie wyglądu skóry, podniesienie libido i jeszcze mnóstwo innych dolegliwości i problemów.
Łykanie takich suplementów bez konsultacji z farmaceutą bądź lekarzem nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zawsze są one wskazane dla naszego organizmu. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co tak właściwie zawierają te popularne środki z apteki?
Najczęstszym składnikiem suplementów są witaminy, najpopularniejsze z nich – witamina B12 i D3. Bardzo często można znaleźć też kwas foliowy, żelazo, cynk, magnez czy jod, czyli potrzebne naszemu organizmowi minerały, a także przeróżne wyciągi roślinne. Na pierwszy rzut oka to wszystko bardzo zdrowo brzmi. Przecież zawierają potrzebne naszemu organizmowi składniki. Nie zawsze jednak dany skład suplementu diety da nam rezultaty, jakich oczekujemy.
Niekorzystne działanie suplementów
Prócz tych odpowiednio dobrych składników, jakie mamy w suplementach, koncerny farmaceutyczne dokładają też wiele substancji pomocniczych, które potrzebne są między innymi do samego wyprodukowania takiego specyfiku. W niektórych przypadkach mogą one szkodzić naszemu organizmowi. Dodatkowo zawsze należy zwrócić uwagę na przyswajalność dobrych składników w suplemencie.
Bardzo często dzieje się tak, że przyjmujemy witaminy, które w naszym organizmie w ogóle nie działają na naszą korzyść. Dzieje się tak, ponieważ postać witamin i minerałów, w jakiej je przyjmujemy, jest całkowicie nieprzyswajalna dla naszego organizmu bądź organizm je przyswaja, ale ze znacznie gorszym rezultatem. Nie dzieje się tak przy każdym suplemencie diety. Jednak warto wziąć to pod uwagę, wybierając kolejne witaminy.
Co zamiast suplementów?
Czasami dajemy się nabrać reklamom suplementów, w których słyszymy same pochlebne opinie. Warto pamiętać jednak o tym, że większość składników suplementów, znajduje się też w pożywieniu, które możemy wykorzystać w naszych posiłkach. W wielu przypadkach zdrowa dieta przynosi o wiele lepsze rezultaty niż połykanie kolejnej dawki suplementu.
Warto jednak szukać źródeł witamin i minerałów w żywności, nie jest to proste, ale na pewno bezpieczniejsze. Sama próbuję dokładnie obserwować swoje ciało, dzięki temu często możemy zauważyć, że naszemu organizmowi czegoś brakuje.
Jestem przerażona jak dużo suplementów jest reklamowanych na każdym kroku. Słuchając tego wszystkiego człowiek powinien od rana zjadać wiadro tabletek to na piękne włosy to na zaparcia to na wątrobę to na stres…. Biznes się kręci
Przeraża mnie fakt, że w dzisiejszych czasach są tabletki na wszystko – wystarczy posłuchać reklam w radio… Dlatego zgadzam się, że bez konsultacji ze specjalistą, nie warto eksperymentować z żadnymi suplementami.
Niestety dostarczanie witamin, minerałów i składników odżywczych, a ich przyswajalność przez nasze organizmy, to dwie różne sprawy. Jeśli mamy zaburzoną przyswajalność, to nawet najzdrowsza dieta nie dostarczy nam odpowiedniej dawki tych składników. Dlatego warto o to zadbać i sprawdzić, jakich witamin i minerałów nam brakuje, wykonując odpowiednie badania.
Moim zdaniem jeśli lekarz nie zaleci nam spożywania suplementów diety to lepiej nie robić tego na własną rękę.
Suplementy produkują niestety również nie tylko "koncerny farmaceutyczne", ale też podrzędne firmy, które postanowiły zbić majątek na ludzkiej naiwności.
Sama stawiam na witaminy i minerały płynące z żywności, jednak magnez i wit. D3 polecam suplementować 🙂
Co do jedzenia…zastanawiam się ostatnio czy aby sobie nie szkodzę. Rozszerzam dietę mojej córeczki i widzę, że na warzywa i owoce ze sklepu reaguje alergią. Sama też mam często wysypki lub nietolerancje. Nie dzieje się to w przypadku słoiczków lub warzyw z wiejskiego ogródka. Dodam, że kupuję nie tylko w marketach, ale i małych warzywniakach, jednak różnicy w jakości nie widzę.