Co należy wiedzieć o wizycie u psychiatry, zanim się odbędzie?

Co należy wiedzieć o wizycie u psychiatry, zanim się odbędzie?

Psychiatra to lekarz, który specjalizuje się w terapii problemów psychicznych i emocjonalnych. Zarówno diagnozuje choroby, które dotykają pacjenta, jak też kieruje na psychoterapię lub zapewnia wsparcie farmakologiczne, które ma za zadanie poprawić jego kondycję. Wiele osób obawia się jednak spotkania z psychiatrą. Co należy o nim wiedzieć, by poczuć się pewniej podczas pierwszej wizyty?

 

Problemy psychiczne to nie powód do wstydu

To pierwsza zasada, która może pomóc w przezwyciężeniu strachu i wstydu. Niestety jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce panowało przekonanie, że jest odwrotnie, a każde spotkanie z psychiatrą było traktowane jak stygmat. Wiele osób właśnie z tego powodu ukrywało swój stan i nie decydowało się na podjęcie walki o własne zdrowie. Na szczęście obecnie poglądy powoli się zmieniają i wizyta u psychiatry już nie jest postrzegana jako powód do wstydu. Pamiętając o tym, z pewnością łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, by udać się do tego lekarza.

 

Psychiatra to lekarz, który pomaga kompleksowo

Problemy natury psychicznej mogą bardzo mocno rzutować na nasze życie. Właśnie dlatego psychiatra jest lekarzem, który musi zająć się wieloma kwestiami, związanymi ze zdrowiem pacjenta. Często nawet niewyjaśnione objawy somatyczne są związane ze stanem psychicznym, dlatego wiedza o nich może pomóc lekarzowi w rozpoznaniu właściwej jednostki chorobowej.

Jednocześnie psychiatra musi kompleksowo zająć się pacjentem. Jego zadaniem jest takie poprowadzenie go, aby wrócił do pełni zdrowia i równowagi, co często wiąże się nie tylko z przepisaniem leków, ale też skierowaniem na psychoterapię. Co więcej, lekarz psychiatra ma uprawnienia do skierowania pacjenta na zwolnienie, które często pomaga w dojściu do równowagi.

 

Psychiatra Bydgoszcz. Pierwsza wizyta, czyli obszerny wywiad

Psychiatra swoje spotkania z pacjentem rozpoczyna od przeprowadzenia z nim obszernego wywiadu. To właśnie on pomaga w odkryciu dolegliwości, które go dręczą. Dlatego też nie powinieneś dziwić się, że psychiatra będzie zadawał ci szereg szczegółowych pytań, dotyczących twojego życia, samopoczucia, relacji rodzinnych i społecznych. W niektórych przypadkach może odnieść się również do przeszłości, która mocno rzutuje na teraźniejszość.

Bez wątpienia podczas takiego spotkania najważniejsza będzie szczerość. Musisz nie tylko wyjaśnić lekarzowi, co ci dolega i dokładnie opisać swoje objawy, ale także powinieneś przedstawić mu dotychczasową dokumentację medyczną, która może być pomocna w ocenie twojego stanu. Warto także przygotować listę przyjmowanych na stałe leków.

Jeśli rozmowa nie będzie wystarczająca do postawienia diagnozy, psychiatra może zdecydować się na dalsze kroki, takie jak wykonanie u ciebie badań diagnostycznych (m.in. w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób somatycznych) albo przeprowadzenie testów psychologicznych. Te ostatnie mogą okazać się czasochłonne, jednak są często podstawą do postawienia ostatecznej diagnozy. Dlatego warto zdecydować się na ich skrupulatne i uczciwe wypełnienie.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Trendy ekologiczne w branży beauty – usługi doradcze

Trendy ekologiczne w branży beauty – usługi doradcze

Prowadzenie biznesu w branży kosmetycznej może być wyjątkową przygodą. Istnieje jednak wiele obowiązków związanych z ekologią i gospodarowaniem odpadami kosmetycznymi, które należy dopełnić. Chcesz otworzyć własną manufakturę kosmetyków naturalnych lub…

Więcej
Kwasy omega-3 — wszystko, co musisz wiedzieć

Kwasy omega-3 — wszystko, co musisz wiedzieć

Kwasy omega-3 — czym są? Tłuszcze są źródłem kwasów tłuszczowych, a te dzielą się na: kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe jednonienasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Omega-3 należą do ostatniej z wymienionych…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.