Ból ucha – co może być jego przyczyną?

Ból ucha – co może być jego przyczyną?

Bolące ucho to poważny problem, który po pewnym czasie może przerodzić się w poważniejsze dolegliwości. Objaw ten stanowi często zwiastun różnych problemów. Najczęściej jest to oznaka zapalenia ucha zewnętrznego lub środkowego, a niekiedy jest to jedynie ból odniesiony. Czego symptomem jest ból ucha? Kiedy wybrać się do lekarza?

 

Ból ucha – czy zawsze związany z chorobą uszu?

Ból kumulujący się w okolicy uszu nie zawsze musi oznaczać chorobę związaną z układem słuchowym. Nierzadko jest to tak zwany ból odniesiony. Ucho, jak również inne struktury głowy i szyi mają wspólne unerwienie. W efekcie choroby zębów, czy np. zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, lub infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do bólu ucha. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ ustąpienie infekcji zazwyczaj sprawia, że ucho także przestaje boleć.

Niestety nie zawsze zakończenie jest tak dobre. W sytuacji, gdy ból ucha nasila się, a do tego pojawia się wysoka gorączka, lub wyciek z ucha należy udać się do lekarza specjalisty.

 

Zapalenie ucha zewnętrznego a ból ucha

Na ucho zewnętrzne składa się chrząstka małżowiny usznej oraz przewód słuchowy zewnętrzny. To właśnie tam kumuluje się ból, kiedy ma miejsce zapalenie ucha zewnętrznego. W większości przypadków (około 70 proc.) jest to silny, kłujący ból ucha. Niekiedy promieniuje on do innych części twarzy, a oprócz tego prowadzi do osłabienia słuchu (około 30 proc.).

Obok niego, w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego, wymienia się także uczucie napięcia skóry, odczuwanie rozpierania w uchu, bóle głowy, wyciek z ucha, uszkodzenie słuchu i gorączkę.

Przyczyn zapalenia ucha zewnętrznego jest kilka. Wymienia się tu między innymi: kąpiel w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, zmiany w pH, obniżenie odporności, lub niewłaściwe usuwanie woskowiny. Ostania przyczyna związana jest z popularną praktyką czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi, bądź podobnymi do nich przedmiotami. W efekcie może dojść do przerwania ciągłości naskórka, a nawet przerwania błony bębenkowej.

Zapalenie ucha zewnętrznego może być ponadto wywołane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji uszu, np. mydła, które może zalegać w uchu. Stan ten potęguje dodatkowo zbyt agresywne szorowanie uszu.

Z tego względu, w celu wyczyszczenia uszu należy posługiwać się tylko i wyłącznie preparatami, które mają odpowiedni skład i pH. A ich głównym przeznaczeniem jest właśnie oczyszczanie ucha z nadmiaru woskowiny.

 

Poważne schorzenia ucha środkowego i wewnętrznego

Ból ucha może być ponadto związany z poważniejszym schorzeniem, jakim jest zapalenie ucha środkowego. Wymienia się tu zapalenie ucha bakteryjne, a także zapalenie ucha wirusowe, czyli nieropne. Do bakterii, które przyczyniają się do wystąpienia choroby, zaliczają się: Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae. Przedostają się one najczęściej do jamy bębenkowej z nosogardła lub nosa.

 

 

W trakcie rozwoju zapalenia chory odczuwa silny, pulsujący ból ucha. Może pojawić się także ból głowy, szumy uszne i problemy ze słuchem.

Bez względu na to, jakie pochodzenie ma ból ucha, nie należy go bagatelizować. Ponieważ może to doprowadzić do poważnych powikłań, w tym również trwałego upośledzenia słuchu. Wczesne wykrycie choroby pozwala na jej skuteczne leczenie.

 

Więcej informacji: https://www.fonix.pl/bol-uszu/

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

7 Diament Beauty 2019 Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Szukasz skutecznych preparatów, które pomogą naturalnie zadbać o Twoje zęby i jamę ustną? Chcesz pozbyć się przebarwień nazębnych po kawie, herbacie, winie czy papierosach? A może marzysz o tym, by…

Więcej
Wybierasz depilację laserową? Bezbolesna depilacja laserowa

Bezbolesna depilacja laserowa

Podejmujesz decyzję, że chciałabyś wykonać depilację laserową bikini, ale masz obawy, że będzie to boleć? Zastanów się, skąd biorą się u Ciebie takie myśli? Może kiedyś próbowałaś depilacji laserowej w…

Więcej

14 komentarzy na temat “Ból ucha – co może być jego przyczyną?

 1. mój synek miał kilka razy już chore ucho i w końcu kazałam dać skierowanie do laryngologa bo w ciągu półtorej roku 3 razy u kilkulatka to nie fajne, okazuje sie że ma podejrzenie przerostu 3 migdała i mamy skierowanie do foniatry, który ma zbadać dziecko i podjąć decyzję o usunięciu tego migdała

 2. Okolice ucha możemy nacierać Amolem. Dobre i bezpieczne są krople Fonix ból uszu może być stosowany od 3 roku życia ma naturalny skład na bazie olejków ( mn. Olej z oliwki europejskiej cynamonowca, sezamowy, miętowy).

 3. Ból ucha to moja zmora. Jakieś dziesięć lat temu miałam ostre zapalenie ucha, które skończyło się krwawieniem z ucha. Wiadomo antybiotyki, maści i krople poszły w ruch. Ucha zarosło się na dziko, jak to określiła moja pani laryngolog. Uszy jednak co jakiś czas, tak przynajmniej dwa razy w roku bolą. Niby wszystko w porządku. Badania i wymazy z ucha nic nie wykazują. Została mi jednak nadwrażliwość 🙁

 4. Okolice ucha możemy nacierać Amolem. Dobre i bezpieczne są krople Fonix ból uszu może być stosowany od 3 roku życia ma naturalny skład na bazie olejków ( mn. Olej z oliwki europejskiej cynamonowca, sezamowy, miętowy).

 5. Jeśli bólowi ucha nie towarzyszy wyciek lub inne nietypowe objawy, można pomóc sobie samemu. Nacierać skórę za uszami spirytusem kamforowym (2 x dziennie) oraz wykorzystać krople do uszu Otinum (kiedyś były na receptę, a od ok. 2 lat można je już kupować bez recepty). To preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, stosowany w stanach zapalnych ucha, zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny. Stosuje się go przeciętnie 3 x dziennie po 3-4 krople do bolącego ucha. Po 4 dniach, jeśli nie przejdzie, powinno się zasięgnąć porady lekarza. Mnie pomaga za każdym razem – jak przewieje mnie wiatr, jak mam problem po zapaleniu zatok, jak zaszkodzi mi nawiew klimatyzacji w samochodzie. Koszt olejku kamforowego to ok. 3,00 PLN, krople Otinum – ok. 20,00 PLN.

  1. Otinum to bardzo dobry lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Ma w składzie salicylan choliny pochodną kwasu salicylowego osoby uczylone na np. Aspiryne ( kwas acetylosalicylowy) nie powinny go używać. Jest przeznaczony dla dorosłych, nie stosujemy go u dzieci może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

  2. Otinum to bardzo dobry lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Ma w składzie salicylan choliny pochodną kwasu salicylowego osoby uczylone na np. Aspiryne ( kwas acetylosalicylowy) nie powinny go używać. Jest przeznaczony dla dorosłych, nie stosujemy go u dzieci może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

   1. Nie pisałam, że jest "dla dzieci". W ulotce jest wyraźnie napisane : "Nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat."

 6. Jakiś czas temu miałam problem z bólem ucha i szumami, wizyta u lekarza i dabania wykluczyły chorobę. Po zrobieniu zdjecia panoramy zębów okazało się, że to 8 uciska i dlatego pojawia się ból. Często bole uszu spowodowane są zębami i dobrze jest skonsultować się także z dentysta.

 7. U mnie ból ucha pojawia się bardzo często po niedoleczonym zapaleniu zatok. Nawet sezonowa alergia wywołująca zapalenie zatok przyczynia się niejednokrotnie do zapalenia ucha…


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.