Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Myślisz, że wiesz już wszystko na temat czyszczenia zębów i jamy ustnej? W takim razie sprawdź, czy na pewno nie popełniasz błędów!

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą naszego dobrego samopoczucia oraz atrakcyjnego wyglądu. Każdy chce mieć piękny uśmiech i zdrowe zęby. Niestety zdarza się, że z przyzwyczajenia powielamy błędy, które mogą skutkować próchnicą zębów, stanem zapalnym przyzębia lub inną poważną chorobą. Jaką? Przekonaj się sam!

 

Nie dbasz o czystość dziąseł

Pilnie szczotkujesz zęby dwa razy dziennie. Myślisz, że to w zupełności wystarczy? Nie do końca. Dokładne umycie powierzchni zęba to jedno, a wyczyszczenie dziąseł to drugie. Warto dbać o to, żeby również ta część jamy ustnej była dobrze wyczyszczona. Najlepiej w tym celu sprawdzi się miękka szczoteczka.

 

Bardzo często szczotkujesz zęby

Szczotkujesz zęby dosłownie po każdym posiłku? Niestety tak częste mycie może być szkodliwe. Specjaliści zalecają szczotkowanie zębów 2 razy dziennie. Zarówno zbyt intensywne, jak i zbyt częste szczotkowanie mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł oraz odsłonięcia szyjek zębowych.

 

Myjesz zęby od razu po posiłku

Nie jest to do końca dobre dla twojego szkliwa. Zęby powinno się czyścić po upływie przynajmniej 20 minut od posiłku. Dlaczego? Wcześniej w jamie ustnej panuje środowisko kwaśne, które sprawia, że szkliwo jest bardziej wrażliwe. Po upłynięciu tego czasu poziom pH w ustach wyrównuje się. Dzięki temu nie podrażnisz szkliwa podczas szczotkowania.

 

Zbyt mocno przyciskasz szczoteczkę w trakcie mycia zębów

Możliwe, że chcesz w ten sposób szybciej i dokładniej usunąć resztki żywności oraz osad nazębny, jednak przyniesie to tylko odwrotny skutek. Kiedy mocno przyciskasz szczoteczkę, jej włosie wygina się. Przez to nie jest w stanie dokładnie dotrzeć do wszelkich zakamarków. Co więcej, można w ten sposób uszkodzić delikatne dziąsła.

 

Czyszczenie zębów ograniczasz wyłącznie do szczotkowania

To bardzo popularny pogląd. Sama szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej, szczególnie do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Z kolei nieusunięte resztki żywności stają się pożywką dla bakterii. Dlatego konieczne jest stosowanie nitki dentystycznej. Nitka pomoże oczyścić przestrzenie międzyzębowe, w których odkłada się płytka nazębna. Ponadto w walce z bakteriami i osadem nazębnym skuteczną pomocą będzie płyn do płukania jamy ustnej.

 

Nie uczysz dzieci odpowiedniej pielęgnacji zębów

Niektórzy rodzice dochodzą do wniosku, że skoro mleczne zęby są tymczasowe, to nie trzeba o nie specjalnie dbać. To bardzo poważny błąd. Zaniedbane zęby mleczne mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy na zębach stałych lub zapalenia dziąseł. Dziecko uczone od najmłodszych lat prawidłowych nawyków dbania o zęby zapamięta je na całe życie.

 

Błędy w higienie jamy ustnej

 

Nie usuwasz kamienia nazębnego

Myślisz, że niewielka ilość kamienia w niewidocznym miejscu w niczym nie przeszkadza. Niestety prawda jest zupełnie inna. Z czasem będzie się go gromadzić coraz więcej i będzie on bardziej widoczny. Ponadto nieusuwany prowadzi do choroby przyzębia. Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo prosta – wystarczy raz w roku wybrać się do dentysty na standardową kontrolę oraz umówić się na profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia, które może przeprowadzić higienistka stomatologiczna.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Kosmetyki z ekstraktem z żeń-szenia Pielęgnacja cery wymagającej – kosmetyki Martina Gebhard Naturkosmetik

Pielęgnacja cery wymagającej – kosmetyki Martina Gebhard Naturkosmetik

Cera wymagająca jest trudna w pielęgnacji. Bo nie zadowoli się byle jakimi kosmetykami. Czym się charakteryzuje cera wymagająca? I w jaki sposób najlepiej o nią dbać? Poznaj niemieckie kosmetyki do…

Więcej
Na które targi się wybierasz? Lista targów urodowych, kosmetycznych i fryzjerskich

Lista targów urodowych, kosmetycznych i fryzjerskich

Targi kosmetyczne to takie wydarzenia, które zawsze zapisuję sobie w kalendarzu. W czasie ich trwania często poznajemy nowe trendy na rynku kosmetycznym. Na jakie targi kosmetyczne warto wybrać się w…

Więcej

11 komentarzy na temat “Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

  1. Ja ze względu na to,że noszę aparat stały,dbam o zęby tak jak zaleciła mi ortodontka. U mnie wygląda to tak,że po każdym posiłku myję zęby,a jak nie mam takiej możliwości(bo jestem poza domem) to płuczę obficie wodą,by pozbyć się zalegającego jedzenia. Jako,że w aparacie stałym jedzenie zasiada,nie widzę innego wyjścia jak mycie zębów po każdym posiłku,by były czyste. Używam oczywiście też szczoteczek między zębowych i nici dentystycznej.

  2. Higiena to podstawa, ostatnio bardzo zainteresowaly mnie czarne pasty do zębów czy one faktycznie sa takie dobre? Jestem ciekawa czy działają takie cuda jak o nich piszą

  3. Wychodzi na to, że popełnia większość z tych błędów 🙁 A myślałam, że fakt, że staram się myć zęby kilka razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach, działa na plus. Jednak jest odwrotnie. Postaram się o tym wszystkim pamiętać i wdrożyć cenne rady w życie 🙂

  4. "wystarczy raz w roku wybrać się do dentysty na standardową kontrolę oraz umówić się na profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia"… nie zawsze wystarczy. Zdejmowanie kamienia należy przeprowadzać w zależności od potrzeby. Mojemu mężowi nie tworzy sie kamień praktycznie w ogóle – jemu wystarcza wizyta na czyszczeniu raz w roku. Ale ja muszę chadzać co 4-5 miesięcy bo u mnie kamień tworzy się szybko (podobno zależy to m.in. od indywidualnego składu śliny). Profesjonalnego zdejmowania kamienia ultradźwiękami (scallingu) nie przeprowadzi higienistka stomatologiczna bo nie ma do tego uprawnień.

  5. Bardzo dbam o swoje zęby! Piękny, promienny, biały uśmiech, to najwspanialsza ozdoba każdej kobiety i nie zastąpi tego ani biżuteria, ani makijaż. Szczoteczka elektryczna, regularne wizyty u dentysty, brak barwiących napojów (kawa, czarna herbata, czerwone wino) oraz płyn do płukania jamy ustnej, to moje must-have 🙂

    1. Ja pijam bardzo dużo mocnej, czarnej herbaty i dość często czerwone wino. Nie widzę problemu w ich barwiących właściwościach, jeśli prawidłowo i systematycznie dbam o higienę.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.