Bardzo sucha skóra – co może być przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Artykuł sponsorowany

Bardzo sucha skóra – co może być przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Jest nieładna, smętna, a przy tym swędzi i szybciej się starzeje. Sprawdź, co sprzyja przesuszaniu się skóry oraz jak prawidłowo o nią zadbać, by do takich stanów nie dopuścić.

 

Dlaczego warto dbać o poziom nawilżenia skóry?

Bardzo sucha skóra to problem, który sięga głębiej niż w braku estetycznego wyglądu. Przesuszone miejsca na ciele są matowe, o szarym odcieniu, szorstkie w dotyku, łuszczą się, swędzą, a każde draśnięcie pozostawia na nich białe ślady. To jednak tylko zewnętrzne objawy. Odwodniona skóra jest mocno osłabiona, bardziej skłonna do podrażnień, reakcji alergicznych, pęknięć oraz znacznie szybciej poddaje się procesom starzenia, których nie można już odwrócić. To dlatego tak ważne jest, by dbać o swoją skórę, traktować ją z dużym szacunkiem i to nie tylko w okresie letnim. Popularny błąd stanowi zapominanie o właściwej pielęgnacji jesienią i zimą, gdy nosimy długie spodnie, rękawy. Pielęgnując skórę wyłącznie wiosną i latem, ze względu na odsłanianie nóg oraz ramion może znacząco pogarszać jej kondycję.

 

Jakie czynniki wysuszają skórę?

Kiedy zrozumiesz, co sprawia, że twoja skóra traci wilgoć, łatwiej będzie ci przeciwdziałać temu zjawisku. Wśród najpopularniejszych przyczyn należy wymienić:

  • niedobory lipidów w warstwie hydrolipidowej skóry,
  • niedobory witaminy D, A, kwasów tłuszczowych,
  • działanie intensywnego słońca,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • odwodnienie organizmu,
  • stres.

 

Jak należy pielęgnować suchą skórę?

Aby móc się cieszyć odpowiednio nawilżoną, miękką w dotyku, gładką i elastyczną skórą należy wprowadzić codzienny rytuał nawilżania. Zanim to zrobisz, zwróć uwagę na kosmetyki do mycia ciała, które stosujesz. Niektóre składniki tego typu produktów mogą działać wysuszająco. Unikaj w związku z tym SLS i SLES. Niezbyt dobrym pomysłem jest z reguły również używanie do kąpieli zwykłego mydła w kostce. Wybieraj żele pod prysznic i płyny do kąpieli z naturalnymi olejkami, wyciągami z owoców, panthenolem, gliceryną.

Po każdej kąpieli aplikuj na ciało balsam nawilżający, mleczko, masło lub inny produkt, który wzmocni barierę hydrolipidową skóry, odżywi ją, nawilży i zabezpieczy przed utratą wody. Wśród składników mile widziane są: kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna, mocznik, nienasycone kwasy tłuszczowe, niacynamid, masło shea, kwas mlekowy. W słoneczne dni koniecznie zabezpieczaj swoją skórę kremem z wysokim filtrem UV, a najlepiej unikaj słońca w jego szczytowej formie, czyli w okolicy południa.

 

Dieta i nawadnianie organizmu – zadbaj o skórę od środka

Jak wspomnieliśmy, problemem mogą być niedobory witamin, kwasów tłuszczowych, a te dostarczamy organizmowi nie tylko w kosmetykach, ale również w pożywieniu. Zwróć uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu, postaw na zdrowe posiłki, ogranicz do minimum chemię i żywność przetworzoną. Jedz duże ilości świeżych warzyw i owoców, unikaj słodyczy oraz oczywiście cukru.

Ogromnie ważne jest także to, ile wody pijesz. Sucha skóra na całym ciele to jeden z wyraźnych objawów odwodnienia. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5-2 litry wody dziennie. Ostateczne zapotrzebowanie zależne jest przede wszystkim od wagi oraz trybu życia. W upalne dni oraz przy wzmożonej aktywności fizycznej pij jeszcze więcej.

The following two tabs change content below.

Powiązane artykuły

Onkokosmetyka – pielęgnacja ciała, ukojenie duszy

Onkokosmetyka – pielęgnacja ciała, ukojenie duszy

Choroba nowotworowa zmienia wszystko. Dotyka nie tylko ciała, ale także emocji, poczucia własnej wartości i relacji ze światem. Gdy organizm walczy, skóra cierpi – staje się delikatna, nadwrażliwa, często bolesna….

Więcej
Technologia, która pielęgnuje głębiej. Nowa era świadomej troski o ciało

Technologia, która pielęgnuje głębiej. Nowa era świadomej troski o ciało

W pielęgnacji skóry ciała coraz częściej sięgamy po zaawansowane składniki aktywne, znane dotąd głównie z kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Marka Sesderma, założona przez dr. Gabriela Serrano, wyznacza kierunek tej zmiany,…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.