Aromatyczna wanilia w kuchni, kosmetykach i perfumach

Aromatyczna wanilia w kuchni, kosmetykach i perfumach

Wanilia to rodzaj jednorocznej rośliny z gatunku storczykowatych. Jej owoce stanowią charakterystyczną w smaku i aromacie przyprawę. Występuje jedynie w lasach tropikalnych i z tego też powodu jest jedną z najdroższych przypraw. Na rynku prawdziwą wanilię można kupić w formie laseczek wanilii. Niestety dużo produktów np. pod postacią olejków nie ma nic wspólnego z naturalną wanilią. Również bardzo często waniliowy aromat np. słodyczy czy lodów uzyskiwany jest za pomocą sztucznych aromatów.

 

Warto jednak zaopatrzyć się czasem w prawdziwą laseczkę wanilii, bo zastosowanie prawdziwej wanilii w kuchni daje nieporównywalne efekty. Cena 1 laseczki wanilii to wydatek ok. 5,00-8,00 zł. Najlepszej jakości wanilia pochodzi z Madagaskaru i Meksyku. Gorszej jakości jest ta, która pozyskiwana jest z Indonezji i Tahiti. Wyróżnia się 3 najważniejsze gatunki: wanilia meksykańska (jest najwyższej jakości, najdelikatniejsza i wyjątkowo aromatyczna), wanilia burbońska (ma mniejsze i ciemniejsze strąki, najpopularniejsza i najczęściej dostępna na rynku) oraz wanilia mauretańska (długie i jasne strąki, rzadko dostępna).

Wanilia jest bardzo słodką i aromatyczną przyprawą. Jej najpopularniejszym zastosowaniem w kuchni jest wykorzystanie jej do produkcji ciast, słodyczy i lodów. Jako składnik występuje również w wielu likierach.

W przemyśle farmaceutycznym wanilia wykorzystywana jest stosunkowo rzadko. Zazwyczaj w celu dodania produktom farmaceutycznym lepszego smaku (m.in. występuje często w odżywkach dla sportowców). Olejek waniliowy znalazł szerokie zastosowanie w aromaterapii. Wykazuje działanie:

  • antyoksydacyjne,
  • antykancerogenne,
  • antydepresyjne,
  • relaksujące i uspokajające.

 

Oczywiście olejek waniliowy, aby miał działanie aromaterapeutyczne, musi być uzyskiwany z naturalnej wanilii. Opakowanie naturalnego olejku waniliowego o pojemności 10 ml można kupić sklepach zielarskich w cenie 30,00-40,00 zł. (Wszystkie olejki dostępne na rynku w cenach 1,00 – 10,00 zł są jedynie zwykłym olejem z dodatkiem sztucznego aromatu wanilii i służą do nadawania zapachu w pomieszczeniach czy do aromatyzowania potraw).

 

Zapach wanilii skutecznie odstrasza komary, pod warunkiem jednak, że jest to wanilia naturalna, a nie sztuczny aromat. Wanilia znalazła zastosowanie w wielu kosmetykach, w szczególności ze względu na swoje właściwości tonizujące, nawilżające i zmiękczające. Jednakże z powodu swojej ceny, w formie naturalnej wykorzystywana jest jedynie w drogich i markowych kosmetykach. Zazwyczaj w drogeryjnych produktach znajdujemy jedynie jej syntetyczny aromat. Produktów kosmetycznych, w których wykorzystano zapach wanilii, jest na rynku bardzo dużo.

 

kosmetyki_z_wanilia

 

1. Farmona Miód i Wanilia mleko do kąpieli
2. Joanna Sweet Fantasy żel pod prysznic o zapachu wanilii
3. Yves Rocher krem do ciała organiczna wanilia
4. Avon Naturals lotion do ciała o zapachu wanilii
5. Original Source żel pod prysznic z maliną i wanilią
6. Le Petit Marseillais mleczko waniliowe pod prysznic
7. Palmolive Wanilia Essential Żel pod Prysznic
8. Rozświetlające masło do ciała Wanilia marki Mariza

 

Wanilia jest jedną z przypraw najchętniej wykorzystywanych w przemyśle perfumeryjnym, szczególnie w przypadku kompozycji dla pań. Znaleźć ją możemy zarówno w perfumach marek luksusowych, jak i u producentów tańszych, drogeryjnych marek.

 

perfumy_z_wanilia

 

Słodycz wanilii można bez trudu wyczuć w takich zapachach:
1. Vanille Noire Yves Rocher (2010)
2. Zara Night Eau de Parfum Zara (2014)
3. Les Orientaux: Vanille Molinard (1993)
4. Vanilla The Body Shop (2012)
5. Lju Jo Gold (2016)
6. Black Opium Nuit Blanche Yves Saint Laurent (2016)

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

A Ty jakiej szczoteczki używasz? Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Kto nie chciałby mieć śnieżnobiałych zębów? Aby wybielić zęby wcale nie trzeba mieć najdroższych szczoteczek i past do zębów z najwyższej półki. Domowymi sposobami możesz zmienić kolor swoich zębów nawet…

Więcej
Higiena jamy ustnej Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Myślisz, że wiesz już wszystko na temat czyszczenia zębów i jamy ustnej? W takim razie sprawdź, czy na pewno nie popełniasz błędów!   Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą naszego…

Więcej

10 komentarzy na temat “Aromatyczna wanilia w kuchni, kosmetykach i perfumach


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.