Aromatoterapia, czyli leczenie zapachem

Aromatoterapia, czyli leczenie zapachem

Zapachy otaczają nas z wielu stron. Działają na nas pobudzająco, relaksująco, potrafią również leczyć. Taką prawdziwie holistyczną dziedziną jest aromatoterapia. Rośliny, z których tworzy się olejki, były stosowane i znane już od tysięcy lat. Egipcjanie używali roślin aromatycznych trzy tysiące lat przed Chrystusem w celach medycznych i kosmetycznych.

 

Trochę dalej na wschód Babilończycy wykorzystywali roślinność w lecznictwie, zapisując recepty ich podawania i dawkowania na glinianych tabliczkach. Starożytna Grecja w również ma swoje odkrycia w leczeniu zapachami. Dowiodła na przykład, że do absorpcji zapachów z płatków kwiatowych można używać oliwy z oliwek. Rośliny mają także właściwości antywirusowe, bakteriobójcze. Przez wiele lat odkrywano wiele składników aktywnych, które później służyły do leczenia wielu dolegliwości.

 

Ciekawostką jest, że w Chinach i Indiach ziołolecznictwo jest stałą niezmienną tradycją. Obecnie zainteresowanie aromatoterapią jest coraz bardziej powszechne. Wszystko zaczęło się od chemika Rene Gattefosse, który badając olejki, odkrył ich niesamowite właściwości lecznicze. To on jako pierwszy użył słowa aromatoterapia i napisał na ten temat książkę pt. "Aromaterapia – o użytku zewnętrznym esencji".

Aromatoterapia może służyć jako uzupełnienie leczenia, jednak pamiętajmy, że powinniśmy z niej korzystać rozsądnie, gdyż olejki mogą skumulować się w organizmie nawet do toksycznego poziomu i zwyczajnie mogą nam szkodzić.

 

Kilka wybranych olejków i ich zastosowanie

Olejek bergamotowy

Olejek ten bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego można zastosować go w kąpieli w początkowych stanach zapalnych. Jeden z naukowców określił ten olejek jako "podnoszący na duchu" w stanach stresu i depresji. Może być również wykorzystywany do masażu oraz jako dodatek do kąpieli.

 

Olejek cyprysowy

Bardzo skuteczny w potliwości posiada bowiem właściwości ściągające i efektywnie zmniejsza ilość wydzielanego potu.

 

Olejek cytrynowy

Jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym i dlatego nadaje się do leczenia ran. W kosmetyce bardzo dobrze wybiela, ma właściwości sięgające i sprawdza się dla skóry tłustej. Znajduje zastosowanie również w leczeniu brodawek i odcisków.

 

Olejek geraniowy

Stymuluje prace układu limfatycznego i czyni go wspaniałym lekarstwem w leczeniu cellulitu. Ma właściwości odwadniające, ze względu na dobrą antyseptyczność z powodzeniem można go zastosować do pielęgnacji jamy ustnej czy leczenia bólu gardła.

 

Olejek kardamonowy

Jest silnie rozgrzewający, bardzo dobrze sprawdza się we wszelkich dolegliwościach trawiennych: mdłości, zgada, biegunki. Jednak należy pamiętać o stosowaniu rozcieńczonej wersji.

 

Olejek lawendowy

Jeden z nielicznych olejków, który wykazuje bardzo szerokie właściwości. Oczyszcza, łagodzi depresje i działa bakteriobójczo. W przypadku przeziębienia zaleca się stosować go do inhalacji parowych. Olejek lawendowy oczyszcza drogi oddechowe. Wmasowany w skronie przyniesie ukojenie dla bólu głowy. Znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku, leczeniu egzemy.

 

Olejek mandarynkowy

Można go bezpiecznie można stosować w trakcie ciąży. We Francji jest stosowany w dolegliwościach wieku dziecięcego takich jak czkawki i kolki.

 

Olejek z drzewa różanego

Stosuje się go do masażu i kąpieli ze względu na właściwości tonizujące i bakteriobójcze. Stanowi środek przeciwbólowy, zwłaszcza przy bólach głowy.

 

 

W świecie olejków aromatycznych znajdziemy jeszcze wiele innych olejków. Należy pamiętać, aby dokładnie przyjrzeć się danemu produktowi przed zakupem. Powinniśmy zwrócić uwagę na dostawcę oraz podane przez niego źródło olejku i informację, z jakiej części rośliny został on sporządzony. Jeśli nie mamy możliwości dopytania wskazówką może być opakowanie z ciemnej butelki i cena. Nie daj się złapać na bardzo niską cenę. Wszelkie informacje na temat przebytych atestów powinny znajdować się na opakowaniu.

The following two tabs change content below.
Anna Musialek
Kosmetyczka, studentka Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, absolwentka Agnieszka Broda School of Make Up. Jej pasją jest kosmetologia, którą zajmuje się zawodowo. Lubi poznawać branżowe nowości i tropić zagadnienia ze świata kosmetyki.

Powiązane artykuły

Woda dla urody Zalety picia wody dla urody

Zalety picia wody dla urody

Woda to napój życia. Nasz organizm składa się z tego pierwiastka aż w 90%. Niestety wielu z nas zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu i często całkowicie zaburza swój metabolizm, przyczyniając…

Więcej
Dołączysz do Akcji detoksykacji? Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Nasze ciało, skóra i umysł nie tylko po zimie, potrzebują regularnego oczyszczania. Dlatego dziś chcę Was zaprosić do udziału w nowym projekcie. Nazwałam go "Akcja detoksykacja dla skóry, ciała i…

Więcej

8 komentarzy na temat “Aromatoterapia, czyli leczenie zapachem

  1. Ostatnio stałam się "użytkownikiem olejku lawendowego". Nawet wysokiej jakości (oczywiście naturalny, eteryczny) nie kosztuje zbyt wiele (przeciętnie od 11,00 do 25,00). Ułatwia zasypianie, wpływa relaksująco i … odstrasza insekty.

  2. Wierzę w aromaterapię jeśli chodzi o jej związek z naszym stanem emocjonalnym – potrafi uspokajać, ułatwiać zasypianie, wprowadzać w dobry nastrój. Używam od lat kominków do aromaterapii stosując zawsze naturalne olejki eteryczne (bo tylko takie działają). Ostatnio trafiłam na świetny produkt do aromaterapii – kule ceramiczne Madlennn.

  3. Bardzo ciekawy artykuł, do tej pory używałam olejku sosnowego dodawałam go do wody do kąpieli. Muszę zaopatrzyć się w kominek i zakupić kilka olejków 🙂

  4. Po tym wpisie musze uzupelnic swoje olejki. Uwielbiam aromaterapie. W Szwajcarii niczym na dalekim wschodzie praktykuje sie wlasnie takie zabiegi, co ciekawszego rodzimy Szwajcar zawsze w domu ma kominek i piekny zapach. Dodatkowo czesto masuja cialo olejkami.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.