Skóra to pierwsza bariera, która chroni nasz organizm przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Jest to największy, a zarazem najcięższy organ ludzkiego ciała. Aby zachować jego zdrowie i piękno jak najdłuższy czas trzeba włożyć trochę wysiłku w jej pielęgnację. Poznaj 5 kroków do zdrowej i pięknej skóry.
Istnieje kilka kroków, które należy wykonać, by nasza skóra cieszyła się zdrowiem, a my, żebyśmy mogli cieszyć się jej wyglądem do późnego wieku. A są to:
1. Oczyszczanie
2. Tonizowanie
3. Złuszczanie
4. Pielęgnacja dzienna
5. Pielęgnacja nocna
Oczyszczanie cery
To pierwszy krok, od którego powinien zaczynać się nasz każdy dzień. Poranne oczyszczanie usuwa z wierzchniej warstwy skóry nagromadzone przez noc sebum, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia (należy pamiętać, że na pościeli, na której sypiamy, na kocu czy poduszce również znajdują się zanieczyszczenia). Skórę oczyszczamy kosmetykiem, który najlepiej spełnia jej potrzeby: mleczkiem, płynem micelarnym, żelem czy mydłem. Dobrze oczyszczona skóra przygotowana jest do kolejnego kroku pielęgnacyjnego.
Tonizowanie cery
Po dokładnym oczyszczeniu twarzy wybranym produktem, pora na jej tonizowanie, czyli przywrócenia właściwego pH. Jest to bardzo ważne szczególnie przy oczyszczaniu twarzy mydłem. Toniki dostosowujemy do rodzaju naszej skóry.
Złuszczanie cery
Złuszczanie jest bardzo ważnym etapem w pielęgnacji skóry, niezależnie od tego, czy jest to skóra tłusta, wrażliwa czy sucha. Na rynku jest bardzo duży wybór peelingów, przeznaczonych do różnych rodzajów skóry. Są peelingi mechaniczne (ziarniste), przeznaczone dla skóry tłustej, mieszanej i normalnej. Peelingi enzymatyczne (głównie z kwasami owocowymi), dedykowane skórze suchej i wrażliwej. Peelingi chemiczne, przeznaczone głównie do stosowania w gabinecie kosmetycznym czy gabinecie medycyny estetycznej, ale w niskim stężeniu możemy je również znaleźć na naszym rynku z zaleceniem do stosowania w domu. Niezależnie od rodzaju skóry jej złuszczanie powinno się stosować systematycznie. Skóra tłusta, mieszana i normalna – 2-3 x w tygodniu. Skóra sucha i wrażliwa – 1 x w tygodniu.
Pielęgnacja cery na dzień
Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, jej tonizowaniu (a często również złuszczeniu) przychodzi pora na zastosowanie składników pielęgnacyjnych. Kosmetyki te powinny być dopasowane do potrzeb skóry i do jej wieku. Czasem jest to tylko krem, a czasem również esencja czy serum. Kremy stosowane na dzień mają za zadanie przede wszystkim nawilżenie, odżywienie, ochronę przed UV czy stresem oksydacyjnym. Do tego dochodzą preparaty, które mają za zadanie walkę ze starzeniem się skóry, utratą jędrności, przebarwieniami, matujące czy łagodzące podrażnienia. Innych kosmetyków wymaga skóra 20 czy 30-latki, a innych 40 czy 50-latki. Warto o tym pamiętać dokonując wyboru kremu czy serum.
W ostatnim okresie w środowiskach kosmetologów i dermatologów kładziony jest mocny nacisk na ochronę skóry przed zanieczyszczeniami i stresem oksydacyjnym. Warto, niezależnie od wieku, stosować produkty zawierające składniki o działaniu antyrodnikowym, czyli takie, które w swoim składzie posiadają witaminy C lub E, beta-karoten czy koenzym Q10.
W pielęgnacji dziennej (tak jak i nocnej) należy pamiętać, że skóra pod oczami wymaga innych produktów, ponieważ jest delikatna i nie posiada tkanki tłuszczowej, a zatem szybciej się starzeje. Dlatego pod oczy najlepiej stosować specjalnie przeznaczonych do tych partii twarzy kosmetyków.
Pielęgnacja cery na noc
Noc to ten moment, kiedy skóra podlega procesowi intensywnej regeneracji. Powinniśmy go wykorzystać właśnie w tym celu. Przed zastosowaniem kremu na noc, na wcześniej oczyszczoną twarz, warto położyć serum czy ampułki o działaniu przeciwstarzeniowym, odżywczym czy przeciwko przebarwieniom. Na rynku coraz popularniejsze stają się tzw. maski na noc. To produkty, które aplikuje się jak krem przed położeniem się do snu. Zazwyczaj stosowane są okresowo, jako kuracja.
W doborze kosmetyków pielęgnacyjnych powinniśmy kierować się potrzebami skóry i jej wiekiem. Ważny jest także wybór produktów, które powinny pochodzić od uznanych marek, które mają własne laboratoria i których produkty podlegają kontroli. Kupując kolejny kosmetyk, warto sprawdzić, na którym miejscu na liście INCI znajdują się składniki aktywne. Jeśli dalej niż na 5-6 pozycji, lepiej sobie taki zakup odpuścić. Na rynku obecnie jest obecnych wiele marek, którym warto się przyjrzeć przed zakupem kosmetyków. Bo twarz mamy tylko jedną i to, co jej zaaplikujemy teraz, będzie miało wpływ na jej wygląd w przyszłości.

Wszystkie 5 kroków stosuję od lat. Bez nich nie ma dobrej pielęgnacji.
Mimo iż tonizowanie twarzy jest bardzo ważne to niestety dość czesto o tym zapominam. Tak samo jak o używaniu kremu pod oczy na noc, bo w ciągu dnia używam.
Wszystkie etapy są mi dobrze znane. Nie zawsze co prawda mam czas na systematyczne peelingi, ale staram się je wykonywać chociaż raz w tygodniu. Ważne jest tonizowanie twarzy, ale dużo osób właśnie o tym kroku zapomina.
Najbardziej podstawowa pielęgnacja, oczywiście dobrze mi znana 🙂 Ja oczyszczanie na wieczór zawsze robię podwójne – demakijaż płynem micelarnym i później żelem lub mydełkiem, a po tym tonik/hydrolat. Do tego koniecznie maseczki, raz w tygodniu to minimum. W międzyczasie do pielęgnacji dorzucam (według potrzeb) szczoteczkę Foreo, szczoteczkę ręczną z włosiem syntetycznym, gąbkę konjac i masaż twarzy rollerem.
Od jakiegoś czasu mam gąbkę konjac(firmy Ewy shmitd) i używam jej rano i wieczorem jako dodatkowe mycie już po myciu żelem. Mówią że na gąbki można również nakładać żel do mycia, ale wtedy według mnie gabka nie działa tak jak powinna, więc używam osobno. Bo ona sama w sobie ma właściwości myjące i oczyszczające.
Też stosuję ją "solo" i potwierdzam, że jest świetna 🙂
Ja z kolei dostałam kiedyś w upominku gwiazdkowym silikonową myjkę do twarzy z wypustkami, ale powiem szczerze, że nie przypadła mi do gustu. Nie doczyszczała mi zbyt dobrze twarzy, piling też był taki sobie, jedynie masaż twarzy na plus.
Myślę, że te etapy każda z nas zna i się do nich stosuje 🙂
Zawsze staram się wykonywać każdy z 5 kroków zdrowej cery. Nawet po największych imprezach i powrocie o 4-5 rano nie opuszczam mojej pielęgnacji. Podstawa głównie dla mnie jest dobre oczyszczenie skory, tonizacja i nawilżenie. Złuszczanie wykonuje 1/2 razy w tygodniu zależy w jakim stanie jest aktualnie moja skora 🙂 polecam nie omijać tych 5 kroków a cera bardzo za to podziekuje
Nie zdarzyło mi się położyć do łóżka nawet po przetańczonej nocy w makijażu. Oczyszczenie skóry to pierwszy krok w zadbaniu o zdrowo wyglądającą skórę. Te wszystkie kroki są mi dobrze znane bo stosuję je od lat.
Problemem jest to, że wszyscy znają teorię, ale nie każdy stosuje ja w praktyce.
Ważne jest by dobrze dbać o nasza cerę, stosuje wszystkie 5 kroków. Choć peeling stosuję, mając skórę mieszaną, nie więcej jak 2 razy w tygodniu.
Moja naczynkowa cera również nie potrzebuje częstego pilingu i z tym krokiem nie mogę przesadzać. Za to uwielbiam maseczki i hydrolaty.
Od zawsze pamiętam o każdym z wymienionych kroków pielęgnacji. Nie jest to wcale czasochłonne a efekty i działanie długofalowe pozwala mi cieszyć się zdrową i piękną cerą. Ostatnio wzbogacam swój rytuał pielęgnacji o kolejne etapy z pielęgnacji koreańskiej według potrzeb i jestem bardzo zadowolona.
Wymienione 5 kroków to dla mnie codzienny rytuał i mam tę wiedzę w małym palcu. Ale znam osoby, które np. przeprowadzają pielęgnację bez tonizowania, a to duży błąd. Warto przypominać, co po kolei robić, aby dążyć do najlepszego efektu.
Zgadza się, tonizowanie jest bardzo istotne, może znacząco poprawić stan skóry.
też znam sporo osób. Na moim blogu dziewczyny często wspominają o tym, iż nie używają toników albo zamiast tego tonizują twarz płynem micelarnym.
Warto też uświadamiać, że sam hydrolat to nie to samo co tonik, który ma wyrównać pH skóry po myciu. 🙂