3 rodzaje odżywek do włosów, które musisz poznać!

Artykuł sponsorowany

3 rodzaje odżywek do włosów, które musisz poznać!

Odżywki do włosów to kosmetyki, które są bardzo dobrze znane każdej włosomaniaczce. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, możesz poczuć się przytłoczona ilością tych produktów na rynku.

 

Jakie odżywki do włosów warto stosować?

Odżywki ekspresowe, odżywki bez spłukiwania, odżywki termoochronne, proteinowe, wygładzające… Wybór jest ogromny! Jak więc nie pogubić się w tak szerokiej ofercie odżywek do włosów? I jaką wybrać dla siebie? Postaramy się pomóc! Wśród wielu rodzajów odżywek do włosów na pewno znajdziesz taką, która jest idealna do Twojego typu włosów oraz do ich aktualnej kondycji i potrzeb.

 

Odżywki do włosów – dlaczego należy ich używać?

Odżywki do włosów odgrywają bardzo ważną rolę w codziennej pielęgnacji włosów. Dostarczają włosom potrzebnych składników odżywczych, nawilżają, wygładzają, regenerują – jednym słowem odżywiają. Jak wiadomo, stosowanie jedynie szamponu nie wystarcza, aby włosy były zdrowe i lśniące. Dlaczego? Bo szampon to tylko produkt przeznaczony do oczyszczania skóry głowy i włosów, tak jak pianka czy żel, których używasz do oczyszczania twarzy. A kolejnym krokiem po oczyszczaniu, zawsze powinno być nawilżanie. Na twarz aplikujesz nawilżający krem, analogicznie na włosy też powinnaś zastosować produkt, który zapewni im odpowiednie nawilżenie. Proste, prawda? Teraz czas więc poznać 3 rodzaje odżywek, które pomagają kompleksowo zadbać o kondycję włosów. Czytaj dalej!

 

Składniki aktywne w odżywkach do włosów

Odżywki do włosów zawierają skoncentrowaną dawkę składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na nasze włosy i pielęgnują je. Z pewnością spotkałaś się już z takimi składnikami w kosmetykach do włosów jak: lanolina, keratyna, biotyna, aminokwasy, witaminy czy ekstrakty roślinne np.: z aloesu, rumianku, kiełków pszenicy. To właśnie substancje aktywne w odżywkach do włosów odpowiadają za właściwości pielęgnacyjne tych produktów.

Aby Twoje włosy mogły być zdrowe i piękne – musisz zapewnić im równowagę PEH. Co to takiego? W skrócie jest to równowaga pomiędzy taki składnikami jak proteiny (P), emolienty (E) i humektanty (H). Gdzie znaleźć takie składniki? Oczywiście w odżywkach do włosów! I nie musisz dokładnie studiować składu odżywki, aby dowiedzieć się, czy zawiera ona proteiny, emolienty i humektanty. Producenci kosmetyków do włosów pomagają nam w tym, wypuszczając na rynek dedykowane odżywki: proteinowe, emolientowe i humektantowe. Wiele również polskich marek posiada takie produkty w swojej ofercie (m.in.: Anwen, Trust My Sister, czy Hairy Tale). Sprawdź teraz, czym się charakteryzują te rodzaje odżywek i dobierz odpowiednią dla swoich włosów.

 

Odżywki proteinowe do włosów

W składzie odżywek proteinowych do włosów znajdziemy właśnie proteiny, czyli białka pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Proteiny mają bardzo silne właściwości odbudowujące i regenerujące. Jak działają w praktyce? Wnikają w strukturę włosa, odbudowują braki, uzupełniają ubytki, wzmacniają włos od środka i naprawiają wszelkie uszkodzenia.

Regularne stosowanie odżywek proteinowych przyczynia się do poprawy kondycji włosów, gdyż kosmyki są wzmocnione i odbudowane, a przez to silniejsze. Jeśli posiadasz kręcone włosy, to proteiny zawarte w odżywkach pomogą Ci podkreślić naturalny skręt Twoich włosów.

Jak najlepiej dobrać proteiny do stopnia porowatości włosów? Świetne proteiny dla włosów niskoporowatych to głównie aminokwasy np.: arginina, alanina. Przy włosach średnioporowatych najlepiej zastosować hydrolizowane proteiny elastyny, jedwabiu, kolagenu. Natomiast do pielęgnacji włosów wysokoporowatych polecamy proteiny o dużych cząsteczkach: proteiny pszenicy, soi czy owsa.

 

Odżywki do włosów emolientowe

Emolientowe odżywki do włosów, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w swoim składzie takie substancje jak emolienty. Jakie właściwości posiadają? Przede wszystkim wygładzają łuskę włosa oraz natłuszczają go na całej długości. Działają odżywczo na włosy i chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Emolienty to substancje, które tworzą na włosach specjalną warstwę ochronną, czyli blokadę przed uszkodzeniami. Stosowanie odżywek emolientowych zapewnia włosom wyjątkową gładkość, miękkość i sprężystość. Jeśli Twoje włosy są suche i szorstkie – może to oznaczać, że brakuje im właśnie emolientów. Jakie są najpopularniejsze emolienty, które możesz aplikować na włosy? To przede wszystkim naturalne olejki, woski i masła roślinne, które można dopasować do stopnia porowatości włosów. Dla włosów niskoporowatych najlepsze będą emolienty o małych cząsteczkach, czyli np.: masło shea, olej arachidowy czy kokosowy. Natomiast przy włosach średnioporowatych warto stosować naturalny olej: awokado, arganowy lub makadamia. Zaś w pielęgnacji włosów wysokoporowatych polecamy postawić na oleje: z nasion bawełny, kiełków pszenicy czy winogron.

 

Humektantowe odżywki do włosów

Humektantowe odżywki do włosów są tworzone na bazie humektantów, których głównym zadaniem jest utrzymywanie nawilżenia. Jak przebiega ten proces? Humektanty najpierw wiążą cząsteczki wody, następnie transportuje je do wewnętrznej struktury włosa, a na końcu zatrzymują tam wilgoć na dłuższy czas. Pozwalają więc zachować odpowiedni poziom wilgotności, co przekłada się na właściwe nawilżenie włosów. Zatem regularne stosowanie produktów z humektantami wpływa na poprawę kondycji i wyglądu włosów. Jeśli Twoim włosom brakuje humektantów, wówczas będą one przesuszone i łamliwe. Z jakimi humektantami możesz spotkać się w odżywkach do włosów? Do najpopularniejszych zaliczamy: kwas hialuronowy, mocznik, sok z aloesu, kwas mlekowy, żel z siemienia lnianego czy miód. Warto pamiętać, że humektanty doskonale współpracują z emolientami. Co to oznacza? Humektanty skutecznie zatrzymują wilgoć we włosach, a emolienty tworzą idealną warstwę ochronną, która właśnie zapobiega utracie tej wilgoci. Odpowiednio nawilżone włosy są łatwiejsze w stylizacji oraz świetnie się prezentują.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci wybrać najlepszą dla Twoich włosów odżywkę. Pamiętaj o jej regularnych stosowaniu, wówczas na pewno zobaczysz efekty tej pielęgnacji!

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Jak dobrać odpowiedni do cery bronzer – sprawdź, czym się kierować!

Jak dobrać odpowiedni do cery bronzer – sprawdź, czym się kierować!

Tak jak róż rozświetla skórę i nadaje jej zdrowego wyglądu, tak bronzer delikatnie ją przyciemnia i modeluje. Nietrudno tu jednak o przesadę. Wówczas zamiast opalonego kolorytu, na cerze pojawiają się…

Więcej
Drogeria internetowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Drogeria internetowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Drogeria to miejsce doskonale znane szczególnie paniom. To tu można znaleźć wszystko, co potrzebne do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów, skóry głowy, a także do wykonania makijażu. Wśród szerokiego asortymentu produktów…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.