Wzdęcia — jak im zapobiegać?

Wzdęcia — jak im zapobiegać?

Wzdęcia, czyli nadmierne gromadzenie gazów w jelitach to problem, który może spotkać każdego z nas bez względu na wiek. Wzdęcia zwykle świadczą o błędach żywieniowych lub zbyt szybkim spożywaniu posiłku czy zasysaniu powietrza przez usta.

 

Najlepszym sposobem na uniknięcie wzdęć (u zdrowych osób) będzie zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do swego stylu życia umiarkowanego ruchu i aktywności fizycznej. Czasem jednak wzdęcia mogą być objawem wielu bardzo ciężkich schorzeń, które należy odpowiednio leczyć.

Gazy to naturalny produkt trawienia pokarmów. Żywność, zawierająca duże dawki węglowodanów (np. fasola) stanowi większe źródło gazów, ponieważ nie ulega całkowitemu rozkładowi przez enzymy trawienne. Wówczas niestrawione węglowodany fermentują, pod wpływem bakterii i prowadzą do powstania gazów. Na uwagę zasługuje również fakt, że duże ilości gazów powstają, kiedy w układzie pokarmowym brakuje enzymów trawiennych np. enzymu niezbędnego do trawienia laktozy, która zawarta jest w nabiale. Należy go wówczas zastąpić produktami fermentowanymi — kefirami i jogurtami z żywymi kulturami bakterii. Ponadto na powstawanie wzdęć mogą mieć wpływ sztuczne substancje słodzące oraz wszelkie produkty, które zawierają je w składzie.

Badania naukowe dowodzą, że powstawanie wzdęć może być powodem wzbogacenia diety o błonnik. Jeśli zwiększamy w swej diecie ilość błonnika, musimy pamiętać o tym, by wprowadzać go stopniowo przez okres od 4 do 6 tygodni.

Niewłaściwa dieta — uboga w warzywa i owoce może także przyczyniać się do powstawania wzdęć. Ponadto kuracje antybiotykowe prowadzą do wyginięcia pewnych "pożądanych" bakterii. Należy wówczas wprowadzić do diety produkty zawierające żywe kultury bakterii (jogurty, kefiry lub probiotyki w kapsułkach).

Jeśli mamy problem ze wzdęciami, powinniśmy wyeliminować z jadłospisu smażone potrawy i zastąpić je gotowanymi, duszonymi lub pieczonymi w folii. Należy również ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych (śmietana, smalec, tłuste wędliny) na rzecz roślinnych (olejów i oliwy).

Warto unikać roślin strączkowych, wzdymających, które zwiększają produkcje wzdęć i gazów, Do takich roślin zaliczyć można: fasolę, groch, bób, kapustę, cebulę, brokuły, kalafiory, brukselkę. Ponadto należy zrezygnować z napojów gazowanych, zawierających w składzie kofeinę oraz z serów pleśniowych.

W profilaktyce wzdęć należy spożywać duże ilości płynów — wody mineralnej, jak i herbatek ziołowych, wspomagających trawienie. Warto wprowadzić do diety liczne zioła, mianowicie: bazylię, kardamon, cayenne, rumianek, goździki, cynamon, koper, nasiona fenkułu włoskiego, czosnek, imbir, mięte, nasiona gorczycy.

 

 

Jeśli chcemy ograniczyć "gazopędne" działanie roślin strączkowych, należy je zamoczyć na noc w dużej ilości wodzie. Wodę trzeba przed gotowaniem wylać, a warzywa jeszcze raz przepłukać. Warzywa najlepiej gotować z dodatkiem ziół, ułatwiających eliminację gazów.

The following two tabs change content below.
Karolina Lenart
Karolina to farmaceutka, specjalistka do spraw promocji zdrowia z elementami zdrowia publicznego, magister politologii w zakresie zarządzania farmacją. Interesuje się zagadnieniami związanymi z branżą kosmetyczną, farmaceutyczną; zjawiskiem social-media marketingu, fotografią oraz rękodziełem — z naciskiem na decoupage. Prowadzi bloga www.karolajn-el.pl, na którego łamach pisze o urodzie, modzie, zdrowiu czy wnętrzach.

Powiązane artykuły

Nasze Czytelniczki wybrały najlepszy szampon do włosów Szampon do włosów — Kosmetyczny Hit 2017 zdaniem blogerek i naszych Czytelniczek

Szampon do włosów — Kosmetyczny Hit 2017 zdaniem blogerek i naszych Czytelniczek

Lubimy pytać o zadanie nasze Czytelniczki! Dlatego też chętnie organizujemy badania rynku w postaci wyzwań i konkursów. Jednym z nich był konkurs Kosmetyczny Hit 2017, gdzie dzieliliśmy się sprawdzonymi kosmetykami,…

Więcej
Masz swoją ulubioną roślinną farbę do włosów? Przegląd roślinnych farb do włosów

Przegląd roślinnych farb do włosów

Henna, roślinna farba do włosów, ziołowa farba do włosów, naturalna farba do włosów to alternatywne rozwiązania tradycyjnych farb do włosów. Postanowiłam przyjrzeć się wybranym naturalnym farbom do włosów. Którą z…

Więcej

7 komentarzy na temat “Wzdęcia — jak im zapobiegać?

  1. Na wzdęcia duży wpływ ma zespół jelita drażliwego. Wbrew pozorom jest to coraz częstsza choroba, która rozwija się często poza świadomością chorych w wyniku stresu i przemęczenia.
    Niestety ale wiem coś o tym i ZJD nie jest mi obcy :/

    1. U mnie zdjagnozowano zespół jelita drażliwego jakieś 20 lat temu, kiedy jeszcze mało był znany. Bywało, że moje ataki bólu kończyły się albo jazdą na pogotowie, albo przyjazdami pogotowia do domu. Mnie koperek nie pomaga, często potrzebny jest zastrzyk rozkurczowy.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.