Idealne soczewki kontaktowe — poradnik

Idealne soczewki kontaktowe — poradnik

Jestem okularnicą już przez prawie połowę swojego dotychczasowego życia. Jednak okulary czasem są uciążliwe, na przykład na basenie czy w czasie biegania. Dlatego postanowiłam dziś przyjrzeć się bliżej tematowi soczewek kontaktowych.

 

Jednodniowe, miesięczne, miękkie, twarde, sferyczne lub toryczne — to tylko kilka rodzajów soczewek kontaktowych spośród ich szerokiej gamy. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 

Z jakiego materiału zrobione są soczewki?

Jednym z kryterium doboru soczewek kontaktowych jest rodzaj materiału, z jakiego zostały stworzone. I tak oto wyróżniamy soczewki twarde i soczewki miękkie. Soczewki twarde są wykonane ze szkła organicznego PMMA i charakteryzuje je mniejszy komfort noszenia. Wybierane są najczęściej w przypadku gdy nie można przeprowadzić korekcji wzroku soczewkami miękkimi. Soczewki miękkie wytwarzane są z miękkich i komfortowych materiałów, które odznaczają się wysoką przepuszczalnością tlenu. Na rynku znajdziemy soczewki hydrożelowe — delikatne, niewyczuwalne na oku, jednak z niższą przepuszczalnością tlenu oraz soczewki silikonowo-hydrożelowe, które są bardziej sztywne i doskonale przepuszczają tlen.

 

Jak długo nosić soczewki?

Kolejnym wyznacznikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek kontaktowych, jest czas ich noszenia. A tutaj mamy w czym wybierać! Bo znajdziemy soczewki jednorazowe — jednodniowe, ale również wielokrotnego użytku: dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne.

 

Tryb noszenia soczewek

Rozpatrując z kolei soczewki ze względu na tryb noszenia, wyróżniamy soczewki dzienne, elastyczne oraz ciągłe. Najpopularniejsze są soczewki dzienne, które są używane przez 6-14 godzin na dobę. Soczewki elastyczne pozostają na oczach przez kilka dni, maksymalnie do tygodnia. Natomiast soczewek ciągłych nie zdejmujemy przez 30 dni i nocy.

 

Zastosowanie soczewek

Niezwykle istotną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, wybierając soczewki kontaktowe, jest zadanie, które mają spełnić. Najpopularniejszymi są soczewki korekcyjne, których celem jest korekcja wrodzonych i nabytych wad wzroku. Soczewki korekcyjne dzielimy na 3 grupy: soczewki sferyczne dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, soczewki toryczne przeznaczone są do naprawy widzenia w przypadku astygmatyzmu oraz soczewki multifocalne zwane progresywnymi, które korygują starczowzroczność, nazywaną także presbiopią.

 

W ofercie sklepów i salonów optycznych znajdziemy jeszcze dwa rodzaje soczewek: lecznicze i kosmetyczne. Zadaniem soczewek kosmetycznych jest zmiana koloru tęczówki oka w celu zakrycia wad wewnętrznej części oka. Natomiast soczewki lecznicze, zwane również terapeutycznymi są nośnikiem leków albo opatrunku w przypadku urazów rogówki lub różnych schorzeń, często także stanowią barierę ochronną przed wpływem czynników zewnętrznych.

 

Należy podkreślić, że soczewki kontaktowe nie wykluczają osoby, która ich używa, z aktywnego życia. Moim zdaniem są raczej dużym ułatwieniem. Dlaczego? Ano na przykład człowiek z dużą wadą wzroku na siłowni lub basenie świetnie poradzi sobie z odpowiednio dobranymi soczewkami kontaktowymi. Warto tylko pamiętać, że jeśli wybieramy się na basen, to lepiej użyć soczewek jednorazowych, ponieważ inne — o dłuższym cyklu wymiany, mogłyby stać się nośnikiem znajdującego się w wodzie chloru lub bakterii, które stanowią potencjalną przyczynę infekcji i podrażnienia oczu.

 

 

Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają również kobietom w upiększaniu się za pomocą makijażu. Wystarczy jedynie pamiętać, by zamknąć oczy w przypadku używania kosmetyków w aerozolu (aby ich cząstki nie przykleiły się na soczewkach), a także używać kosmetyków do pielęgnacji oraz demakijażu okolic oczu przeznaczonych dla użytkowników soczewek kontaktowych.

The following two tabs change content below.
Renata Zielezinska
Redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, copywritera, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Jak zostać Ambasadorką TrustedCosmetics.pl Zostań Ambasadorką TrustedCosmetics.pl?

Zostań Ambasadorką TrustedCosmetics.pl?

Jesteś pasjonatką pielęgnacji? Uwielbiasz prześwietlać składy kosmetyków drogeryjnych i niszowych? Zapraszamy w inspirującą podróż po świecie kosmetyków — dziel się z nami swoją wiedzą i pomóż nam w edukacji świadomego…

Więcej
Książka pod choinkę cz. 3 33 książki jako trafiony prezent na święta dla każdego — część 3

33 książki jako trafiony prezent na święta dla każdego — część 3

Często długo zastanawiamy się nad odpowiednim prezentem dla przyjaciela lub też dalszego, czy bliższego członka rodziny. Dziś podpowiadamy, jakie książki i dla kogo będą najlepszym świątecznym podarunkiem.   Dla pasjonatów…

Więcej

6 komentarzy na temat “Idealne soczewki kontaktowe — poradnik


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.