6 produktów dla zdrowia oczu

6 produktów dla zdrowia oczu

Odpowiednio skomponowany jadłospis wspomaga prawidłowe funkcjonowanie oczu, zapobiega też wielu wadom i chorobom. Kłopoty ze wzrokiem bywają bowiem skutkiem niedoborów witamin i minerałów. Co więcej, żyjemy w środowisku pełnym szkodliwych czynników, powodujących kłopotliwe dolegliwości takie jak podrażnienia, zaczerwienienie czy nadmierną suchość.

 

Zanieczyszczone powietrze, klimatyzacja, długie godziny spędzone przed ekranem komputera – wszystko to działa niekorzystnie na nasz bezcenny narząd wzroku. Co warto jeść, by odżywić oczy i zatroszczyć się o ich zdrowie od środka?

 

Jagody dla zdrowych oczu

Zawierają one antocyjany – substancje roślinne regenerujące enzymy uszkodzone przez wolne rodniki. Związki te uszczelniają też naczynia krwionośne oka i zmniejszają krzepliwość krwi, co przekłada się na lepsze ukrwienie i witalność gałek. Antocyjany znajdziemy też w truskawkach, wiśniach, owocach czarnego bzu, aroniach i w żurawinie. Jagody mają także właściwości przeciwzapalne, ponadto stanowią bogate źródło witamin A i E. W dodatku spożywanie jagód borówki czernicy poprawia widzenie w ciemności.

 

Szpinak dla zdrowych oczu

Jego liście odżywią i ochronią oczy ze względu na zawartość karotenoidów – luteiny i zeaksantyny. Zapobiegają one wadom i chorobom oczu, między innymi zaćmie i zwyrodnieniom plamki żółtej przyczyniającym się do ślepoty u osób starszych. Związki działają jak filtr zabezpieczający przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Regularne spożywanie karotenoidów przeciwdziała zatorom i zakrzepom tętnic gałki ocznej. Przyjmowanie luteiny zaleca się osobom otyłym, chorym na nadciśnienie tętnicze lub hiperlipidemię, przebywającym w pobliżu szkodliwego pola magnetycznego oraz cukrzykom. Źródłem luteiny, oprócz szpinaku, staną się jarmuż, natka pietruszki, sałata i żółte warzywa. Z kolei zeaksantyna występuje też w nektarynkach, jeżynach, agreście, awokado oraz w zielonych i pomarańczowych warzywach.

 

Ryby dla zdrowych oczu

Obecne w nich kwasy omega-3 zniwelują suchość oczu i zapobiegną stanom zapalnym. Poprawią również mikrokrążenie oraz zapewnią ochronę zewnętrznych warstw gałek.

 

Marchew dla zdrowych oczu

To doskonałe źródło beta-karotenu, czyli witaminy A skutecznie zwalczającej wolne rodniki uszkadzające wzrok. Zapobiega ona tzw. kurzej ślepocie, zespołowi suchego oka i martwicom. Witamina A ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki. Odnajdziemy ją też w brzoskwiniach, pomidorach i warzywach ciemno-liściastych.

 

Oleje roślinne i nasiona dla zdrowych oczu

Zawierają one witaminę E zwiększającą wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim. Witamina chroni też przed utlenianiem wielonienasyconych kawasów tłuszczowych.

 

 

Jaja dla zdrowych oczu

Znajdziemy w nim cynk, biorący udział w wytwarzaniu rodopsyny, czyli substancji, dzięki której człowiek potrafi rozróżniać odcienie szarości i może widzieć po zmierzchu.

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem i uniknąć chorób, należy wprowadzić do jadłospisu wyżej opisane produkty. Warto wzbogacić swoją dietę również o składniki takie jak witamina C, mangan, selen oraz miedź.

 

KS
Chorujesz? Dowiedz się więcej o swoich dolegliwościach na: e-zdrowie.info.pl.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Od czego zależy nasze zdrowie? Dlaczego zdrowie zaczyna się w brzuchu?

Dlaczego zdrowie zaczyna się w brzuchu?

Jakiś czas temu słyszałam taką teorię, że zdrowie zaczyna się w głowie. Mówi ona, że długotrwałe negatywne emocje, których doświadczamy i nie potrafimy rozładować, przyczyniają się do powstania różnorodnych chorób…

Więcej
Jesienne rytuały pielęgnacyjne część 1 41 jesiennych rytuałów pielęgnacyjnych naszych Czytelniczek — część 1

41 jesiennych rytuałów pielęgnacyjnych naszych Czytelniczek — część 1

Zapytaliśmy ostatnio w ramach jednego z konkursów nasze czytelniczki o ich ulubione rytuały pielęgnacyjne. Wybierz idealny rytuał na pielęgnację w długie jesienne wieczory dla siebie! Nasze Czytelniczki zdradziły nam 41…

Więcej

4 komentarze na temat “6 produktów dla zdrowia oczu


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.